Фючърсите на суровия петрол отбелязаха вчера втори ден на сериозно понижение. Ценната суровина загуби 5.33 долара от стойността си, приключвайки търговията на щатските пазари при ниво от 136.04 долара за барел.

Впоследствие беше отбелязано известно повишение, като по време на азиатската си търговия петролът поскъпна с близо половин долар.

Притесненията за забавянето на ръста на световната икономика излязоха на преден план пред инвеститорите, като изместиха опасенията за недостатъчното предлагане на суровината.

По-мекият тон от страна на Иран относно ядрената политика на страната бе друга причина, съдействала за поевтиняването в цената на петрола.

От друга страна, неофициалните очаквания са за значително по-малко разход на горива в САЩ през изтеклия празничен 4 юли.

В разгара на летния сезон и "сезона на ураганите" се очаква американците да потребят по-малко от традиционното за лятото количество горива, именно поради високите цени.

Спадът на петрола през последните два дни го отведе до нива, невиждани от 26 юни насам. През изминалата седмица цената се повиши до нов исторически рекорд при ниво от над 145 долара за барел.

Все още обаче анализаторите предупреждават инвеститорите да са внимателни, като много от тях изразяват притеснения, че понижението може да е моментна корекция, която да бъде последвана от ново поскъпване на суровината.

Други пък са на мнение, че корекцията може да е по-продължителна и да принуди част от фондовете да започнат да закриват своите печеливши петролни позиции.

Страните от Г-8 изразиха своите опасения на срещата си в Япония, че високите цени на петрола засилват инфлационния натиск върху световната икономика, което в същото време може да доведе до забавяне на ръста й.