Фючърсите на суровия петрол регистрираха вчера първото си понижение от 10 сесии насам, след като ценната суровина се повиши до нов исторически максимум над 80 долара за барел.

„Черното злато” приключи последния си ден на търговия за седмицата на щатските пазари с понижение от 99 цента, до ниво от 79.10 долара за барел с доставка през октомври.

Моментно ценната суровина се повиши до нов исторически максимум през деня, достигайки 80.36 долара за барел.

Поскъпването на петрола през седмицата се предопредели от спекулациите, че растящото търсене с настъпването на студените месеци няма да бъде посрещнато адекватно от предлагането, както и след негативните данни за запасите на петрол в САЩ, отчели по-големи понижения от очакванията.

Запасите на петрол се понижиха със 7.1 млн. барела за седмицата, приключила на 7 септември, което бе над два пъти от средните очаквания на анализаторите за спад от 2.7 млн. барела.

В същото време тези на бензин намаляха със 700 000 барела, като и тук спадът се оказа значително над средните очаквания на анализаторите за 500 000 барела.

По-рано възходящ натиск оказваха и развихрилите се в САЩ урагани, довели до притеснения, че могат да наранят производството на суровината.

Рекордните стойност станаха реалност, въпреки решението на страните от ОПЕК да повишат равнището на производството си с 500 000 барела на ден.

За седмицата цената на петрола завърши с повишение от 2.4%, или 3.1%.
В Лондон фючърсите на петрола тип брент също отбелязаха спад, като се понижиха с 90 цента, до ниво от 76.22 долара за барел с доставка през октомври.

Понижение отбелязаха и цените на останалите петролни продукти по време на търговията им на стоковите пазари, като тези на бензина загубиха 1 цент от стойността си, до ниво от 2.0364 долара за галон. Седмицата ценната суровина приключи със загуба от 5 цента, или 2.5%.