Фючърсите на суровия петрол отбелязаха повишение вчера в резултат на нарасналото геополитическо напрежение и по-големия от очакванията спад на запасите на петрол в най-голямата световна икономика.

Ценната суровина с доставка през февруари отбеляза повишение от 65 цента по време на вчерашната си търговия в САЩ, до ниво от 96.62 долара за барел, като днес по време на европейската търговия добавиха нови 21 цента към стойността си.

В редовния си седмичен доклад от щатското енергийно министерство отчетоха понижение от 2.8 млн. барела в запасите на дестилирани горива, което бе значително над средните очаквания на анализаторите за спад от 800 000 барела.

Запасите на петрола за изминалата седмица са се понижили с 3.3 млн. барела, което бе над два пъти средните очаквания на анализаторите за спад от 1.3 млн. барела.

Тези на бензин са се повишили със 700 000 барела, което отново не отговори на средните очаквания на анализаторите за повишение за посочения период в размер на 1.4 млн. барела.

Степента на използване на производствения капацитет от страна на щатските рафинерии се е повишила с 0.3 процентни пункта, до ниво от 88.1%, сочат още изнесените вчера данни.

На фона на ръста в цената на петрола, повишение отбелязаха и цените на останалите петролни продукти, като тези на отоплителното гориво добавиха 0.67 цента към стойността си, до ниво от 2.6825 долара за галон, докато на бензина поскъпнаха с 0.22 цента, до ниво от 2.5214 долара за галон.

В Лондон фючърсите на петрола тип брент отбелязаха повишение от 33 цента, до ниво от 95.11 долара за барел по време на днешната си търговия.

Вчера щатските индекси приключиха на отрицателна територия, като Dow Jones се понижи с 1.4%, до ниво от 13 359.61 пункта.

Доларът продължава да губи позиции спрямо останалите основни валути в края на годината, като еврото се повиши до нива от около 1.4660 долара, след като вчера се търгуваше на нива от около 1.4500 долара за едно евро.