Цената на суровия петрол се оттласна от постигнатия си тринадесетмесечен минимум в края на миналата седмица.

Суровият петрол с доставка през ноември загуби в петък 8.89 долара, или 10%, до 77.7 щатски долара за барел на New York Mercantile Exchange, което е най-ниско ниво от септември 2007 г.

По време на азиатската си търговия днес обаче ценната суровина се повиши отново над 80 долара за барел, след като добави 2.5 долара, до 80.2 долара за барел с доставка през ноември.

Само за изминалата седмица ценната суровина е загубила 17% от стойността си, а от постигнатия си през юли рекорд се е понижила с над 47%.

Международната енергийна агенция понижи на 10 октомври прогнозите си за ръст на световното потребление на суровината до 0.5% през тази година, което бе и най-ниското очакване от 4 септември миналата година.

Търсенето през следващата година се очаква да се повиши с 700 000 барела на ден, до 87.2 млн. барела, или с 440 000 барела по-малко от прогнозите преди около месец, направени от базираната в Париж агенция.

От щатската инвестиционна банка - Goldman Sachs Group Inc., занижиха прогнозите си за цената на петрола за втори път през тази година - на фона на задълбочаващата се финансова криза.

Очакванията на банката са за цена от 75 долара за барел през четвъртото тримесечие от 110 долара по-рано, както и цена от 70 долара в края на годината от по-ранните очаквания за 115 долара.

Финансовата институция заяви, че са подценили дълбочината и продължителността на финансовата криза.

Средната цена на петрола за тази година бе намалена до 86 долара от 123 долара, а прогнозираната за края на следващата година цена на „черното злато“ бе намалена до 107 долара от 125 долара за барел.

Еврото отбеляза най-голямото си поскъпване спрямо долара от три седмици насам, което бе друг елемент, дошъл в подкрепа на цената на петрола днес.

Азиатските индекси регистрираха повишение днес, като индексът, следящ представянето на пазарите в региона - MSCI Asia Pacific, който не включва Япония, добави 4.2% към стойността си.

През изминалата седмица индикаторът се понижи с рекордните 20%, което бе и най-голямото в историята му седмично понижение.