Фючърсите на суровия петрол продължиха с понижението си и през новата седмица, в резултат на спекулациите за забавяне на ръста на щатската икономика.

Ценната суровина загуби 0.6% от стойността си по време на търговията си на азиатските пазари, след засилването на очакванията, че Фед ще понижи за пореден път нивото на лихвите в най-голямата световна икономика на следващото си заседание на 11 декември.

В петък цената на суровия петрол регистрира понижение от 1.95 долара, или 2.2%, до ниво от 88.28 долара за барел.

Днес по време на азиатската си търговия ценната суровина се понижи с нови 53 цента - под 88 долара, до 87.75 долара за барел.

Специалистите коментират, че очакваното намаляване на лихвите в САЩ се тълкува като признак за слабост на най-голямата световна икономика.

Очаква се продажбите на съществуващи домове в САЩ да са се понижили до нов шестгодишен минимум през октомври, което би посочило продължаващата слабост на пазара на недвижими имоти в най-голямата световна икономика, което е и в основата на забавянето на ръста й.

През изминалата седмица цената на петрола се понижи до най-ниска стойност от 85.82 долара за барел с доставка през януари след данните за запасите на петрол.

В същото време страните от ОПЕК взеха изненадващо решение да не увеличават производството си, за да подкрепят пазара, въпреки че разполагат със свободен производствен капацитет за около 3 млн. барела на ден.

Фючърсите на петрола тип брент регистрираха понижение от 24 цента, или 0.3%, до ниво от 88.40 долара за барел, след като в края на миналата седмица загубиха 1.54 долара от стойността си, или 1.7%.

Много анализатори считат, че "черното злато" е относително евтино при ниво от 85 долара за барел, на фона на пиковата консумация на суровината през зимния период и с наближаването на коледните и новогодишните празници. Те очакват още цената на петрола да се движи в диапазона 85-95 долара за барел през следващите няколко месеца.