След достигане на нови рекордни стойности при нива над 135 долара за барел, цената на суровия петрол с доставка през май отбеляза значителен спад по време на вчерашната си търговия на щатските пазари.

Фючърсите на суровината отбелязаха спад от около 4 долара за барел до ниво от 130.81 долара. По време на азиатската си търговия ценната суровина възстанови част от изгубеното връщайки се отново над 131 долара за барел.

До голяма степен разпродажбите се обясняват с прибиране на печалби от страна на инвеститорите, след рекордното поскъпване на суровината. Петролът се повиши в сряда до ниво от от 135.09 долара за барел, което бе и най-голямата в историята му достигана стойност.

Анализаторите очакват търговията с петрол да продължи да е изключително волатилна, като търсенето и предлагането на суровината ще продължат да предопределят изменението на цената му.

Допълнително въздействие ще се оказва както от евентуални изявления на страните от ОПЕК, така и от данните за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ.

Движението на долара, с което традиционно се обвързва поскъпването, или поевтиняването на петрола остава в известна степен на заден план сред факторите, определящи към момента изменението на цената на петрола.

Все повече стават инвеститорите, които определят наблюдаваното поскъпване на петрола, като лишено от фундаментални фактори.

Забавянето на световната икономика, на фона на рекордните цени на петрола се очаква да са сред причините, които да доведат до забавяне темпа на повишение на потребление на петрол в световен мащаб, което пък да доведе до успокояване на петролните пазари.

Липсата на подкрепа от страните от ОПЕК на този етап, пък е друг фактор, който идва в противовес и до голяма степен съдейства за поскъпването на суровината.