Фючърсите на суровия петрол отбелязаха известно понижение вчера след данните за запасите на петрол и петролни продукти в най-големия му световен потребител.

След като моментно вчера ценната суровина се повиши до нова рекордна стойност от 89 долара за барел, в крайна сметка те приключиха търговията си на щатските стокови борси с понижение за деня от 21 цента, до 87.40 долара за барел.

По време на азиатската си търговия, ценната суровина се понижи с нови 10 цента, до ниво от 87.30 долара за барел.

От щатското енергийно министерство отчетоха повишение в запасите на петрол с 1.8 млн. барела за седмицата, приключила на 12 октомври, което бе над средните очаквания на анализаторите за ръст от 1 млн. барела.

В същото време запасите на бензин са се повишили с 2.8 млн. барела, което бе близо три пъти над очаквания ръст отново за 1 млн. барела за седмицата.

Запасите на дестилирани горива, които трябваше да отбележат спад от 400 000 барела за седмицата, са се повишили с 1 млн. барела.

Използването на производствения капацитет от щатските рафинерии обаче се е понижило с половин процентен пункт, до 87.3 процента, сочат още публикуваните данни.

Много пазарни специалисти изразиха мнение, че поскъпването при цената на петрола не се предопределя от фундаментални фактори, като търсене и предлагане, а по-скоро от спекулативни.

Голяма част от тях прогнозират по-нататъшно понижение при "черното злато" от достигнатите рекордни стойности, като не изключват възможността до края на годината да станем свидетели на стойности от 70-75 долара за барел.

В основата на повишението при цената на петрола стояха очакванията за военни удари от страна на Турция в Северен Ирак, което според инвеститорите може да доведе до нарушаване на световните доставки на петрол.