Фючърсите на суровия петрол с доставка през октомври стартираха новата седмица с понижение, като ценната суровина регистрира спад от 51 цента, до ниво от 78.59 долара за барел.

В петък ценната суровина се понижи с 99 цента, до ниво от 79.10 долара за барел, което бе първото им от 10 сесии понижение. Моментно по-рано през деня ценната суровина регистрира нов исторически рекорд при ниво от 80.36 долара за барел.

Повишението в цената на петрола от последните дни се предопредели от данните за запасите на петрол, изнесени през изминалата седмица, и стана въпреки решението на страните от ОПЕК да повишат дневния си производствен лимит при петрола с 500 000 барела.

На пазара съществуват притеснения, че с настъпването на зимните месеци, предлагането няма да успее успешно да посрещне търсенето на ценната суровина.

Преди по-малко от месец цената на петрола бе при ниво от едва 69 долара за барел, като активният сезон на ураганите в най-голямата световна икономика стартира силното поскъпване на суровината.

Спадът в цената на петрола в петък и днес до голяма степен се предопределя от "прибиране на печалби" от спекулативни инвеститори, според пазарните участници.

Във вторник стартира срещата на Фед относно лихвите, като средните очакванията на анализаторите са за понижението им в усилията да се подобри състоянието на ипотечния пазар.

Част от анализаторите дори изразяват мнение, че лихвите в най-голямата световна икономика могат да бъдат намалени с 0.5 процентни пункта.

Проспектите за намаляване на нивата на краткосрочните лихви в САЩ доведоха до поевтиняването на долара спрямо останалите основни валути. Еврото поскъпна в края на миналата седмица до нов исторически рекорд, като към момента се търгува на нива от около 1.3880 долара за едно евро.