Петролът регистрира нова рекордна стойност по време на вчерашната си търговия на щатските пазари. Фючърсите на "черното злато" с доставка през май регистрираха най-висока стойност от 112.21 долара за барел, невиждана в историята на търговия на суровината.

Края на деня цената на петрола приключи с повишение 2.37 долара за барел, до ниво от 110.87 долара за барел.

Силното повишение стана реалност след данните за запасите на петрол и петролни продукти в най-големия световен потребител на суровината - САЩ, като запасите отчетоха понижение от 3.2 млн. барела за изминалата седмица.

Спадът им значително превиши средните очаквания на инвеститори и анализатори, прогнозирали ръст на запасите с 2.4 млн. барела за посочения период.

Относително стабилна се запазва цената на суровия петрол по време на търговията му на азиатските пазари, където той регистрира минимално повишение от 4 цента, до ниво от 110.91 долара за барел.

Някои анализатори обаче предупреждават, че понижението в цената на петрола не бива да се преувеличава, на фона на регистрираното силно понижение във вноса му. Това може и да е резултат от намаленото му потребление в резултат на рекордните цени на суровината.

В същото време този спад на вноса би могъл да се компенсира от значително по-голям внос през следващата седмица, което пък от своя страна да инициира низходящ натиск върху цената на петрола, поскъпнала до нов рекорд.

Запасите на бензин и дестилирани горива също са отбелязали понижение с повече от очакванията през изминалата седмица, сочи още докладът на енергийното министерство.

Те обаче се запазват по-високи от средната им величина за тази година в исторически план, което намалява опасенията за недостиг на бензин със стартиране на традиционния летен сезон в САЩ.

Все повече стават анализаторите, които прогнозират понижение на потреблението на петрол и бензин, на фона на силното им повишение, както и наблюдаваното забавяне на ръста на световната икономика.

Щатската икономика се насочва към рецесия, според изнесен в сряда доклад на Международния Валутен Фонд. Ако това се случи, доста е вероятно по-нататъшното поскъпване на петрола да бъде ограничено и дори да станем свидетели на известно понижение в цената му, коментират водещи анализатори.