Фючърсите на суровия петрола възстановиха част от изгубеното в началото на седмицата, като вчера приключиха търговията си на щатските пазари с повишение от 1.24 долара за барел, до ниво от 96.33 долара за барел с доставка през февруари.

По време на европейската борсова сесия цената на “черното злато” добави нови 32 цента към стойността си, до ниво от 96.65 долара.

По-късно днес ще бъдат изнесени данните за запасите на петрол и петролни продукти, които се очаква да отбележат спад от 800 000 барела за тези на петрола, докато запасите на дестилирани горива най-вероятно са се понижили с 300 000 барела, сочат прогнозите на пазарни специалисти.

По-нататъшното движение при цената на суровината се очаква да продължи да се предопределя от предположенията за развитието на световната икономика, както и от решението на страните от ОПЕК относно производствената им политика.

Държавите от картела ще се срещнат в началото на следващия месец, за да обсъждат производствената си политика.

Междувременно, на фона на високите цени на петрола, повишение до нова рекордна стойност над 880 долара за тройунция отбеляза и цената на златото.

Очакванията за забавяне на световната икономика, в резултат на това на най-голямата икономика – щатската, както и продължаващата слабост на долара спрямо останалите основни валути, са сред главните причини за повишението при цената на златото до нови рекордни стойности.

Цената на благородния метал се предопределя още от нарастващата инфлация в световен мащаб, като инвестициите в злато традиционно се възприемат като средство за застраховане срещу този негативен икономически фактор.