Петролните компании в Мексиканския залив съкращават производството си и евакуират част от персонала си в очакване на двете тропически бури Лаура и Марко, които ще връхлетят региона в следващите няколко дни, предава Ройтерс.

Метеоролозите прогнозират, че стихиите вероятно ще се превърнат в урагани и ще ударят последователно централните части на Мексиканския залив в началото на седмицата.

Експертите припомнят, че оформянето на две бури едновременно е рядко срещано явление, което може да засегне тежко населените места в региона. Дори и да се превърнат в урагани обаче, те едва ли ще бъдат от най-високата степен.

Murphy Oil Corp и BHP още в събота обявиха, че ще евакуират голяма част от персонала на своите платформи в залива. Royal Dutch Shell също затваря временно почти всички мощности за добив на петрол и природен газ в региона.

Подобни са и плановете на BP и Chevron. Occidental Petroleum, която е третият най-голям петролен производител в Мексиканския залив, също обяви, че взема мерки във връзка с предстоящото усложняване на метеорологичната обстановка.

До този момент петролните компании в региона са предприели съкращения от над 240 000 барела дневно в добивите на петрол и близо 120 милиона кубични метра дневно в добивите на природен газ.

Евакуирани са екипажите на шест производствени платформи и четири сонди, а други седем обекта са преместени извън рисковата зона по пътя на ураганите.

Тропическата буря Марко засега генерира ветрове със скорост от около 100 километра в час и се очаква да се превърне в ураган от първа категория. Прогнозите са, че стихията ще достигне до бреговете на Луизиана още тази вечер.

Бурята Лаура също се очаква да се превърне в ураган от първа степен, който ще достигне северните части на залива във вторник или сряда.

За разлика от урагана Харви обаче, който удари Мексиканския залив преди три години, нито една от двете бури не се очаква да навлезе навътре в сушата и да причини тежки щети или наводнения в крайбрежните зони.

Офшорните петролни платформи в Мексиканския залив генерират 17% от общото производство на петрол в САЩ и 5% от газовите добиви. По крайбрежието на залива - от Тексас до Мисисипи, пък са разположени 45% от петролните рафинерии в страната.