Pfizer се отказва от изследванията за откриване на нови лекарства за болестите на Алцхаймер и Паркинсон, съобщи американската фармацевтична компания, цитирана от Reuters.

Компанията очаква да закрие 300 позиции в програмите си за неврологични открития и ранно развитие в Андовър и Кеймбридж, Масачузетс, и в Гротън, щата Кънектикът, след като преразпредели парите за изследвания.

Pfizer няма да прави промени във финансирането на научно-развойната дейност за лекарството Tanezumab, което се предлага на пазара като медикамент за ставни болки от остеоартрит, за лекарството против фибромиалгия Lyrica, и на програмата си за редки заболявания.

„Целта ни беше да преразпределим разходите в портфолиото ни, за да се съсредоточим върху областите, в които научната ни експертиза е най-силна“, съобщи компанията.

Pfizer инвестира усилено в изследване на болестите на Паркинсон и Алцхаймер и е една от няколкото фармацевтични компании, наред с GlaxoSmithKline и Eli Lilly, които са част от Фонда за откриване на деменция, създаден през 2015 г. за разработване на лекарства за Алцхаймер.

Някои от инвестициите на Pfizer обаче се оказаха разочароващи. През 2012 г. компанията и партньорът й Johnson & Johnson спряха работата по лекарството Bapineuzumab, след като то не успя да помогне на пациенти с умерена форма на Алцхаймер във втория тур на клинични изпитания.

В събота компанията съобщи, че ще създаде нов фонд за инвестиции в неврологични изследователски проекти. Очаква се днес Pfizer да направи презентация на здравната конференция на JP Morgan в Сан Франциско, на която ежегодно се събират инвеститори в здравеопазването.