Астрономи откриха екзотична далечна планета, на която е много вероятно да вали метален дъжд, съобщава BBC.

Планетата Wasp-76b изглежда като извадена от научнофантастичен роман, но всъщност е пример за реалността в някои от най-екстремните кътчета на нашата Вселена.

Орбитата на планетата преминава изключително близо до звездата, около която обикаля, в резултат на което дневните температури надвишават 2 400 градуса по Целзий - достатъчно за разтопяване и изпаряване на метали в атмосферата.

През нощта обаче температурите падат с 1000 градуса, което позволява на метала да кондензира и да падне отново на повърхността.

"Това е изключително странна климатична среда. Представете си, че вместо дъждовни капки от небето пада разтопен метал", обяснява Давид Еренрайх от университета в Женева. Той и неговите колеги наскоро са публикували подробно научно изследване за условията на Wasp-76b.

Те са използвали новия телескоп на Европейската южна обсерватория, който е разположен в Чили.

Планетата се намира на 640 светлинни години от Земята и е толкова близо до своята звезда, че за една пълна обиколка около нея са ѝ необходими само 43 часа. За сравнение, нашата планета обикаля около Слънцето за 365 дни.

Другият любопитен факт е, че тя винаги е обърната с една и съща страна към своята звезда. Това се нарича синхронно въртене - времето, за което обикаля около звездата, е равно на времето, за което планетата се завърта около оста си. Подобно поведение е характерно за земния спътник - Луната.

Това обаче означава, че светлата част на Wasp-76 постоянно се "изпича" от лъченията. Облаците се разпръскват, а всички молекули в атмосферата се разпадат на отделните си съставни атоми. Заради огромната температурна разлика между светлото и тъмното полукълбо на планетата, на нея вилнеят ветрове със скорост от над 18 000 километра в час, казва Еренрайх.

С помощта на специалния спектрометър за химически анализ, наречен Еспресо, той и неговият екип успяват да засекат наситени изпарения на желязна руда на границата между "деня" и "нощта" на планетата, тоест по време на залеза. В "сутрешните" часове обаче, по време на изгрева, тези изпарения вече ги няма.

"Предполагаме, че металът кондензира през нощта и въпреки че температурите продължават да са много високи, те падат до около 1 400 градуса по Целзий. Това е достатъчно, за да може желязото да се превърне в течност, да образува облаци и дори капки. Вероятно след това те падат в по-ниските слоеве на атмосферата, но ние вече не можем да ги засечем с нашата апаратура", обясява Еренрайт.

Wasp-76b е планета от типа "газов гигант" и е с два пъти по-големи размери от Юпитер - най-голямата планета в Слънчевата система. Необичайното ѝ име (в буквален превод то означава "оса") идва от британската система за астрономически наблюдения Wasp, която открива планетата преди четири години.

Проф. Дон Полако от университета Уоруик е един от учените, които по това време участват в нейната идентификация. По думите му е трудно да си представим, че може да съществуват толкова екзотични и екстремни светове.

"Тази планета се движи толкова близо до своята звезда, че на практика почти се докосва до нейната външна атмосфера. Това я подлага на физически процеси, които са толкова екстремни, че в момента ние не можем да ги разберем изцяло", казва той, цитиран от BBC.

По думите му след определен период от време планетата ще бъде погълната от звездата или атмосферата ѝ ще бъде буквално "издухана" и ще остане само нагорещеното твърдо ядро.

Давид Еренрайх е почитател на комиксите и е помолил швейцарския илюстратор Фредерик Петерс да нарисува своята интерпретация на Wasp-76b.

"Често, когато направим подобно откритие, разполагаме само с 3D изображения, генерирани от компютър. За хората понякога е трудно да различат реалните снимки от компютърната графика. Нищо не пречи да ги направим малко по-забавни", казва Еренрайх.