На 83-годишна възраст почина Робърт У. Гор, който създава непромокаемата материя Gore-Tex, докато работи за компанията на своя баща в Мериленд, САЩ.

Представената през 1976 г. материя е осигурила защита от мокрото време на безброй туристи, спортуващи и почитатели на природата, но може да бъде открита и в множество продукти.

Робърт Гор, който е химичен инженер по образование, става главен изпълнителен директор на WL Gore & Associates, пише BBC.

Той е починал в четвъртък, след дълго боледуване, информираха от компанията.

Гор е роден в Юта и завършва бакалавърска и магистърска степен в Университета на Делауеър и Университета на Минесота.

След това се присъединява към WL Gore & Associates, която е основана през 1958 г. от неговия баща Бил и майка му Вийв Гор.

В лаборатория на компанията през 1969 г. той открива нова форма полимер - вещество, създадено от големи молекули, които се повтарят, образувайки дълги вериги.

Неговият баща го моли да проучи нов начин за производство на водопроводна лента. Робърт Гор открива, че чрез разтягането на материал на име PTFE, полимерът се разтяга с 1 000% и създава микропореста структура.

Милиардерът, който обича кока-кола, пържено пиле и видеоигри Ето как шефът на компанията, създала най-популярната игра в света, харчи парите си

Този материал създава материя с милиарди пори, по-малки от водни пръски, формирайки водоустойчива, но дишаща повърхност, или Gore-Tex.

"Това беше повратен момент в историята на компанията," казва миналата година пред Delaware Online Грег Ханън, главен технологичен директор на WL Gore & Associates.

Gore-Tex е най-известна с приложението си в множество облекла и спортни обувки, но има и редица други приложения, в това число като материал, използван при сърдечни операции, за струни на китара, космически костюми и чанти за вакуумиране.

Пазарната капитализация на WL Gore & Associates надхвърли 1 млрд. долара през 1996 г. по време на президентството на Гор.

През 2000 г. той освободи поста президент на WL Gore & Associates. По време на кариерата си Гор има няколко награди за своя принос към науката.