За да създадете извънземен свят на планетата Земя, следвайте няколко стъпки. Рецептата е проста:

1. Издълбайте серия от тесни подземни тунели и малки варовикови басейни.

2. Свържете пещерата с резервоар от вода, който не е бил докоснат от човека в продължение на десетки хиляди години.

3. Хвърлете във водата странни създания, включително скорпиони, паяци, пиявици и земни червеи. За максимален резултат, бъдете щедри с паяците.

4. Затворете цялата екосистема под дебел слой глина. Така тя ще остане непокътната.

5. Печете на 25 градуса по Целзий в продължение на 5,5 милиона години.

Не е трудно, нали?

Сега си представете, че сте първият човек, който попада без да иска в това творение.

Връщаме се в 1986 година. По време на проучвания в Румъния строителни работници копаят. Те достигат до 18 метра дълбочина, когато откриват тази любопитна екосистема.

Този подземен смят е бил скрит от човека в продължение на 5.5 милиона години. Въздухът е топъл, но и токсичен. Тунелите са тесни, навсякъде цари непрогледен мрак.

Това, което шокира учените, е, че екосистемата изобилства от живи създания.

Тук е пълно с пълзящи създания.

Водни скорпиони, червеи, паяци, пиявици и всякакви непознати микроби - това са само част от местното население на пещерата Мовиле.

48 от създанията в нея са идентифицирани. 33 обаче са напълно нови за науката.

Всички те са бели на цвят.

Микробиологът Рик Боден е един от 30-имата хора, които влизат в пещерата Мовиле. По думите му нито едно създание в нея не е с пигментация, тъй като не е било в контакт със слънчева светлина. Можете да виждате през тях.

Повечето видове също така нямат очи. Еволюционният процес при тях е протекъл така, че на практика нямат нужда от очи. Твърде тъмно е. За сметка на това са развити антените и ръцете им.

Тъй като никаква органична материя не е достигала до Мовиле, учените са изключително развълнувания от новия свят, който са открили.

Вместо фотосинтеза, всичките създания са използвали процес на хранене, наречен хемосинтеза. Става дума за извличане на химична енергия от оксидацията на сярни съединения и амоняк от водите в пещерата.