Великобритания стана първата страна в света, която одобри ваксината на Pfizer/BioNTech срещу коронавирус, с което разчисти пътя към масовата васинация.

Първите дози вече пътуват към Великобритания, а първите ваксинации са насрочени за следващата седмица.

В интервю за радио BBC заместник главният инспектор на Великобритания Джонатан Ван Там заяви, че не смята, че американските или европейските регулатори ще се забавят много след Великобритания.

Одобренията на други места са вероятно "въпрос на дни", според него.

След като Великобритания одобри използването на ваксина, останалите страни подложени ли са под натиск да я последват?

Как реагираха европейските държави?

Европейската агенция по лекарствата, която отговаря за одобряването на ваксината за ЕС, защити времевата рамка в специално изявление.

От агенцията казаха, че разполагат с "най-подходящия" метод за одобряване на ваксината.

Преди да вземе решение дали да одобри ваксина, агенцията проучва данни от лабораторни изследвания и големи клинични тестове, пише BBC.

"Това са съществени елементи за гарантирането на високо ниво на защита на гражданите по време на кампанията по масова ваксинация," се казва в изявлението.

Съгласно законодателството на ЕС страните могат да се ползват от спешни правомощия за временно одобряване на ваксина в случай на пандемия. Великобритания, която все още е член на Европейската агенция по лекарствата, одобри ваксината възползвайки се от това правило.

От агенцията обявиха, че ще се срещнат до 29 декември най-късно, като пускането на ваксината се очаква в рамките на дни от тази дата.

Здравният министър на Германия Йенс Шпан заяви, че въпреки че има опция да ускори процеса, страната е решила за изчака Европейската агенция по лекарствата за да повиши доверието към безопасността на ваксината.

"Идеята не е да сме първи, а да имаме сигурни и ефективни ваксини по време на пандемията и да създадем доверие, а нищо не е по-важно от доверието по отношение на ваксините," заяви Шпан.

Лекарите ще бъдат сред първите ваксинирани срещу COVID-19Лекарите, фармацевтите и помощният медицински персонал ще бъдат сред първите ваксинирани срещу COVID-19

"Имаме страни членки на ЕС, които можеше да се възползват от правилото за спешна одобрение, в това число и Германия. Решихме обаче да следваме процеса заедно."

В Русия президентът Владимир Путин разпореди на правителството да опрости процедурите за регистрация в страната на някои лекарства, за да може да се ускори одобрението на ваксина.

През август местните власти одобриха ваксината Спутник V още преди третата фаза на тестовете да бе започнала. Тестовете, в които са участвали 40 000 доброволци, са приключили, но резултатите не бяха оповестени публично.

Путин пък е разпоредил на властите да започнат да имунизират рисковите групи от хора от следващата седмица.

Твърдението, че брекзит е позволил на Великобритания да одобри ваксината по-бързо от европейските страни, бе опровергано, но то отразява за пореден път различната посока, по която поема страната. Всички страни в ЕС имат възможност да последват нейния пример и да позволят на местните си органи да изададт спешно одобрение, но вместо това блокът казва, че ще изчака Европейската агенция по лекарствата да даде зелена светлина от тяхно име. Германия, която е подкрепена от Дания и други държави, смята, че това максимизира безопасността, позволява координирано разпространение, увеличава общественото доверие във ваксината и гарантира, че нито една страна няма да бъде изоставена.

Какво се случва в САЩ?

След новината за одобрението на ваксината от страна на Великобритания, щатската Агенция по храните и лекарствата защити решението си първо да прегледа данните, заявявайки, че нейните учени проверяват данните по-обстойно от който и да било.

Различни групи от учени в момента преглеждат данните на Pfizer, като някои следят за безопасността, а други за ефективността.

Те ще се срещнат на 10 декември и ще споделят заключенията си пред надзорния съвет на агенцията.

Очакванията са ваксината да бъде пусната на 15 декември.

Агенцията бе поставена под натиск от президента на САЩ Доналд Тръмп да действа по-бързо. Той преди това искаше да има готова ваксина преди изборите за президент в САЩ.

Неговата реакция на одобрението на Великобритания не е известна, но според щатските медии ръководителят на Агенцията по храните и лекарствата е бил привикан в Белия дом за обсъждане на срокове за одобрение на ваксина.

Вчера главният експерт по инфекциозни болести в САЩ Антъни Фаучи заяви, че Великобритания не е прегледала данните от Pfizer "внимателно" .

"Ако се прибърза, хората няма да искат да се ваксинират," каза той пред Fox News.

Ваксините на Китай?

В момента има четири китайски ваксини в трети етап на тестовете. Някои от по-напредналите ваксини са одобрени за спешна употреба.

На близо 1 милион души в Китай е поставена експериментална ваксина срещу коронавирус, разработена от китайската компания Sinopharm.

Сред ваксинираните са и държавни служители и международни студенти.

В статия в WeChat от Sinopharm твърдят, че засега няма докладвани нежелани реакции.