Икономиката на Венецуела ще завърши тази година на двойно по-ниско ниво спрямо 2013 г.

Така само за 5 години брутният вътрешен продукт на някогашната най-богата страна в Южна Америка ще намалee двойно, като този процес се случва особено скоростно през последните 2 години.

Положението обаче може да стане дори още по-сериозно. Безработицата през настоящата 2018 г. може да достигне 30%, а цените на стоките в страната да скочат с 13 000%, сочат най-новите прогнози на Международния валутен фонд.

Икономистът на МВФ Алехандро Вернер не е особено голям оптимист за бъдещето на закъсалата страна. „Кризата във Венецуела продължава”, пише Вернер в публикация.

По думите му, инфлацията ще се повиши с огромен темп и през тази година поради „загуба на увереност във валутата на страната”.

През 2018 г. Венецуела ще запише трета поредна година, в която БВП на страната ще намалее с двуцифрен процент.

БВП на страната намаля с 16% през 2016 г., с 14% през миналата година, като през тази прогнозите на МВФ сочат, че ще станем свидетели на нов спад от 15%.

Годишна инфлация във Венецуела

източник: МВФ/CNN

Венецуела се намира в дълбока икономическа, политическа и хуманитарна криза, като една от причините за всичко това е политиката, водена от властите в последните години, смятат икономисти.

Хранителните продукти в страната са в остър дефицит, като същото се отнася и за медикаментите. Градовете са напуснати от хиляди хора, а правителството изпадна в неплатежоспособност по дълга си.

Световните лидери наричат президента на Венецуела Николас Мадуро диктатор.

Очаква се политическата обстановка в страната да се влошава и през настоящата година. През идната пролет се планира провеждането на президентски избори.

Засега не е ясно дали ще има друг кандидат за властта, освен Мадуро.