Португалия няма търси промени, за да получи по-ниски лихви по спасителните заеми, както Гърция, и уважава целите, заложени от международните кредитори. Това заяви премиерът на страната Педро Пасош Куельо, цитиран от АФП и Фокус.

„Португалия не моли за отношение, идентично с това към Гърция”, заяви той по време на визита в Кабо Верде.

След като беше постигнато споразумение с Гърция, португалският финансов министър Виктор Гаспар заяви, че Португалия, подобно на Ирландия, може да успее да извлече ползи от „условията, съгласно Европейския механизъм за стабилност в съответствие с принципите на равно третиране, приети на срещата на еврозоната през юли 2011 година”.

Гаспар, който присъства на срещата на финансовите министри в Брюксел в понеделник. Заяви, че „Португалия не е Гърция”.

По-рано МВФ предупреди, юе „тежко задлъжнялата Португалия е изправена пред сериозни икономически рискове и успехът на международния спасителен план ще зависи от части от икономическите реформи в еврозоната”“

Португалия получи финансова помощ в размер на 78 милиарда евро през май 2011 година в замяна на икономически реформи, които имат за цел да намалят раздутите публичен дефицит и дълг на страната. Те обаче оказаха негативно влияние на икономиката, като допринасяха за отрицателния икономически ръст и повишаването на безработицата.