Подложено на засилващ се натиск от финансовите пазари, но и от Брюксел, португалското правителство представи късно снощи пакет от мерки за строги икономии за 2011 година, предвиждащи за първи път намаляване на заплатите и в същото време ново увеличение на данъците.

В тържествено изявление, произнесено в края на приключилия късно снощи съвет на министрите, премиерът социалист Жозе Сократиш обяви основните насоки на бюджета за 2011 година, който предвижда по-специално спад с 5 процента на парите за заплати на държавните служители и повишение с два процентни пункта на ДДС до 23 на сто.

Сред другите мерки, предвиждани от правителството, са определянето на таван за някои данъчни облекчения, въвеждането на нов данък във финансовия сектор, понижаване на досегашните минимални доходи, премахване на семейни надбавки за хората с най-високи доходи, както и замразяване на пенсиите, информират световните агенции.

"Усилието, което трябва да направим, за да ребалансираме държавните си сметки е абсолютно съществено, за да защитим доверието в страната ни на международната сцена и да гарантираме финансирането на нашата икономика", заяви Сократиш. Неговото правителство се ангажира да сведе бюджетния дефицит до 7,3 на сто от брутния вътрешен продукт до 4,6 на сто през 2011 година.

"Дълг на едно правителство е да прави всичко смело и без колебание, за да отговори на ситуацията, създадена от нестабилността на финансовите пазари", отбеляза Сократиш, цитиран от АФП.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу вчера отправи необичайно силно предупреждение към Португалия, определяйки политическата "патова ситуация" в страната като "сериозна" и призова Лисабон да изпълни обещанията си за бюджетни реформи.

Барозу, който по-рано беше премиер на Португалия, направи изказването си, след като португалският президент Анибал Антониу Каваку Силва не успя да намери изход от задънената улица, до която се стигна заради спора между правителството и опозиционните партии по бюджета за 2011 година.

Лисабон трябва да "обяви много бързо солиден и надежден бюджет", за да "не разочарова партньорите си от еврозоната и финансовите пазари", каза Барозу.

Социалистическото правителство има малцинство в парламента и се нуждае от подкрепата или поне от гласуване "въздържал се" от част от опозицията, за да прокара бюджета си, уточни АФП, допълвайки, че на теория правителството на Португалия има срок до 15 октомври, за да внесе проектобюджета си в парламента.

Източник: БТА