Китай започва да усеща икономическите негативи на многобройните си медали на Олимпиадата. Поотрезняла от еуфорията, последвала избирането й за домакин на Игрите през 2001 г., страната започва да изпитва истински "постолимпийски" махмурлук. Дотолкова, че правителството обмисля мерки за стимулиране на икономиката от есента, пише в. "Le Figaro".

"Китайската икономика няма да преживее съществено забавяне, защото нейният фундамент е напълно независим от Игрите", заявява зам.-директорът на NDRC (б. ред. - държавна комисия, натоварена с икономическите реформи и развитие) Уанг Яминг. Новините, които идват от Шанхайската борса обаче показват, че властта трябва да положи повече усилия, за да бъде убедителна.

Обнадежденият от очаквания наплив на туристи финансов елит вече започва да не крие разочарованието си. Вместо наплив от 400-450 хил. души, за колкото бяха прогнозите, Пекин за първи път от 2005 г. отчете спад на посещаемостта с 1.6%. Олимпийските игри загубиха битката срещу бунтовете в Тибет, терористичните заплахи и сложната процедура за получаване на виза.

Air China- партньор на Олимпиадата, също съобщи за намаляване на трафика през юли с 6.8% на годишна база, а пекинската верига ресторанти Quanjude регистрира спад на акциите си с 10% в деня на откриването.

Ситуацията в китайската столица, която предложи на света най-скъпите Олимпийски игри (около 30 млрд. евро), не е блестяща. Около 60% от средствата бяха отделени за подобряване на инфраструктурата, въпреки че след края на събитието се очаква спортните съоръжения да останат празни.

Освен това за да не пречи на спортистите и гостите замърсяването в града, около 200 заводи бяха затворени или временно преместиха дейността си. От Merrill Lynch оценяват, че това е довело до спад на индустриалното производство с 14.7% през юли, т.е. най-ниското ниво от началото на 2008 г.

Наскоро China Construction Bank публикува свой доклад, в който прогнозира спад на икономическия ръст с 4 пункта и намаляване на чуждестранните инвестиции в страната с 10% през първите две години след Игрите. Прогнозата на Световната банка пък е за икономически ръст от 9.8% през 2008 г. спрямо 11.4% през 2007.

На този фон китайското правителство обяви мерки за стимулиране на икономиката. Централната банка съобщи за спад на юана по отношение на долара, целящо да стимулира износа на страната, който пострада най-тежко от спада на икономическия ръст в САЩ и Европа.

Най-засегнати бяха предприятията в Южен Китай, като текстилният сектор още от началото на лятото получи известни облекчения за отпускане на заеми и освобождаване от данъци.

Разбира се Олимпийските игри нямат пряка вина за икономическата ситуация в страната, но скъпите спортни мероприятия се оказаха само допълнителна тежест за китайската икономика.