Потребителските цени в САЩ са нараснали през юни с най-много от 1982 г. насам заради продължителното покачване на цените на бензина, което допълнително тежи на икономиката, бореща се с проблемите в банковата система и с най-лошия срив на жилищния пазар от десетилетия насам, се казва в днешния доклад на правителството, предава Reuters.

Индексът на Потребителските цени, който е ключовия измерител на инфлацията, използван от правителството, е нараснал с 1.1% миналия месец, което е най-голямото месечно увеличение от юни 1982 г., съобщават от Министерството на труда

Нарастването надхвърля значително предварителните прогнози на икономистите, които бяха за увеличение от 0.7%.

Цените са нараснали с 5%, в сравнение със същия месец година по-рано, което пък е най-голямото увеличение на годишна база от 1991 г. насам. Покачването също надхвърли значително прогнозите на икономистите на Уолстрийт за увеличение от 4.5%.

Като бъдат изключени волатилните цени на хранителните и енергийните продукти, така нареченият основен индекс на потребителските цени нараства с по-скромните 0.3%, но въпреки това увеличението е по-голямо от предварително очакваните 0.2%.

Енергийните цени са се увеличили с 6.6% през миналия месец, в резултат на 10.1-процентния скок в цената на бензина, който принуди потребителите да плащат доста над 4.00 долара за галон.

Енергийните цени съставляват около две трети от цялостното увеличение на потребителските цени през месец юни, според Министерството на труда.