Продажбите на прахосмукачки, произвеждащи повече шум и топлина, отколкото всмукват прах, са ограничени според новите правила, които влязоха в сила в ЕС от днес, съобщава ВВС.

Прахосмукачките, използващи над 900 вата и издаващи шум над 80 децибела, ще бъдат забранени след изчерпване на количествата.

Според някои противници на ЕС, домовете няма да бъдат почистени добре, ако хората трябва да купуват по-нисковатови машини. Но според енергийни експерти, най-добрите електроуреди с нисък разход на ток почистват точно толкова добре, колкото и високоватовите машини.

Те твърдят, че някои производители преднамерено завишават количеството ток, което хабят уредите им, защото купувачите смятат, че високоволтовите уреди работят по-добре.

Широкоразпространено неразбиране

„Токът невинаги е равен на представянето, въпреки че това неразбиране е широкоразпространено“, съобщи Европейската агенция по околна среда. „Някои ефективни модели поддържат високи стандарти на събиране на прах, като в същото време използват значително по-малко енергия заради иновативния си дизайн“, допълни същият източник.

“Хората искат мощна прахосмукачка, но не могат да разберат, че по-голяма мощност не означава по-голяма всмукателна сила. Машините с нисък разход на ток са напълно адекватни и по-добри за планетата“, казва продавачът на прахосмукачки Хауърд Джонсън, който работи в Ковънтри, Великобритания.

“С по-ефективни прахосмукачки Европа като цяло може да пести до 20 киловатчаса електричество на година до 2020 г.“, се казва на сайта на ЕС.

„Това се равнява на годишното потребление на електричество на домакинство в Белгия. Това също така означава над шест милиона тона въглероден диоксид да не бъдат произведени, което е приблизително равно на годишните емисии на осем средни по размер електроцентрали“, допълва същият източник.

Британската Комисия по климатичните промени твърди, че от 2008 г. търсенето на електричество е намаляло със 17%, а търсенето на газ се е понижило с 23%, благодарение на по-строгите стандарти за енергийна ефективност в домовете и уредите. Това, според комисията, е помогнало за намаляване на сметките.

Предприемачът сър Джеймс Дайсън води съдебна битка с ЕС, защото, според него, стандартите за прахосмукачките не отговарят на реалността.

„Съгласни сме с принципа за използване на стандарти за използване на по-малко енергия от продуктите ни. Но смятаме, че технологичните иновации са по-добър начин да променим поведението на потребителите. Можете да имате съвършена прахосмукачка с по-малко енергия“, казва говорител на предприемача пред ВВС.

Последният модел Dyson отговаря на новите правила на ЕС.