Преизбирането на американския президент Барак Обама, вторият преизбран демократ от 1945 г., предизвика залп от ентусиазирани заглавия в страната, но все пак повечето вестници подчертават мащабите на бъдещите икономически предизвикателства, съобщава БГНЕС.

"Нощта на Обама", гласи тази сутрин заглавие на в. "Ню Йорк таймс" със снимка на президента по риза в своя бастион Чикаго и усмихнат до уши. "Обама надделя" е голямо заглавие на първа страница във в. "Вашингтон пост", но на снимката на президента той е със сериозно лице с поглед, отправен надалеч.

Ентусиазъм се прокрадва и в самите колони на статиите в "Ню Йорк таймс". Изданието подчертава, че въпреки "насрещните ветрове" в икономиката, "твърдата съпротива на републиканците в Конгреса" и "безпрецедентен порой" негативни публикации "нацията реши да даде втори шанс" на Обама... Тази победа е "ратификация на широкомащабната реформа на здравното осигуряване", посочва вестникът. Освен това президентът ще бъде изправен пред една "дълбоко разединена страна" - републиканците запазват мнозинството си в Камарата на представителите, а демократите - в Сената.

"Вашингтон пост" пък предупреждава още на първата си страница, че сега "президентът се изправя пред страховит дневен ред, като се започне от икономиката, която никак не е толкова здрава, колкото той обещаваше", и се стигне до предстоящия проблем с дълга, който през декември ще се изрази в "бюджетна стена" пред него.

Съгласно споразумение, сключено между демократите и републиканците през лятото на 2011 г., ако до края на годината двете страни не се договорят за начина, по който да се съкрати публичният дълг, срокът на някои мерки за растеж и за намаляване на данъците ще изтече на 1 януари. Тогава ще влязат в сила автоматични орязвания на публичните разходи.

"Уолстрийт джърнъл" също набляга на тази прословута "бюджетна стена", подчертавайки ,че новият президент – избран в "една страна, разкъсвана от продължителен икономически упадък", "няма да има много време да се наслаждава на победата си".

Икономическият вестник прогнозира в близките месеци битка от същия мащаб като "големия пазарлък", който беше направен миналата година и който за малко не превърна САЩ в неуправляема държава.