Американските фондови пазари не можеха да си пожелаят по-подходящ подарък в навечерието на 4-ти юли. Подкрепени от данните за неочаквано високия ръст на производството за юни, бенчмарк индексите завършиха триумфално седмицата си на възход. Те достигнаха най-високите си нива от месец май насам и отчетоха най-значимото седмично поскъпване за последните две години.

Индексът S&P 500 се покачи с 1.4% до 1,339.67. Седмичният ръст на показателя удари рекордно ниво от юли 2009 г. насам - 5.6 на сто.

Dow Jones се повиши със 168.43 пункта, или 1.4%, до 12,582.77. Въпреки оптимистичното настроение, търговията в предпразничния ден не бе кой знае колко оживена - 6.3 млрд. акции смениха собствениците си, или с 12% по-малко, отколкото средният дневен брой продадени книжа за последните три месеца.

Докато заводите по целия свят, от Европа до Китай, отчитат свиване на продукцията, американските производители изненадаха приятно анализаторите. Изготвяният индекс на Института по управление на доставките успя да отчете ръст до 55.3 пункта за юни спрямо 53.5 месец по-рано. Експерти очакваха спад до 52 пункта, като взимаха предвид, че забавени доставки на части от пострадалата от земетресенията Япония са препънали работата на фабриките.

Постигнатият ръст на индустриалното производство в САЩ е изненадващ и на фона на представянето на други държави - повечето икономики от Азия до Европа отчитат свиване, с което връзват ръцете на централните банкери, които обмислят да гласуват по-високи лихвени равнища, за да се преборят с инфлацията.

Индексът на индустриалното производство на Китай например достигна най-ниското си ниво от февруари 2009 г. насам, а в Еврозоната показателят удари дъното за последната година и половина. Германската икономика отчете най-слабия си ръст от 17 месеца насам, а икономиките на Италия, Ирландия, Испания и, разбира се, Гърция, се свиват.

Дори и в този толкова успешен петък обаче имаше позиции, които разочароваха инвеститорите. Акциите на Eastman Kodak се сринаха с 14% до 3.07 долара, след като съдът отложи делото за нарушаване на патенти срещу Apple и Research in Motion. Kodak се надява да измъкне от конкурентите си един милиард долара лицензни такси.

Лошите новини обаче бяха по-скоро изключение в предпразничния ден. Дяловете от най-голямата щатска търговска верига за стоки за дома Home Depot поскъпнаха с 1.4% до 36.73 долара, книжата на 3M се покачиха с 1.9% до 96.67 долара, а на Intel - с 1.7 на сто до 22.53 долара.

Операторът на частни училища Apollo Group добави 6.4% към стойността на акциите си, които вече се търгуват по 46.46 долара. Компанията обяви прогнозни приходи за фискалната 2012 г. на стойност 4.25 млрд. долара, което е с 12 милиона над прогнозите на анализаторите.

Друг играч в сферата на учението - производителят на образователен софтуер Blackboard Inc. също отчете покачване на котировките си от 1.8% до 44.17 долара. Възходът се дължеше на новината, че Providence Equity Partners Inc. ще закупят компанията за 1.64 млрд. долара, като ще заплатят 45 долара на дял в кеш. Цената представлява 21% премиум над нивото на затваряне на търговската сесия на 18-ти април - денят преди дружеството да обяви, че ще оцени стратегическите си алтернативи.

Според прогнози на Deutsche Bank AG, цитирани от Bloomberg, повишението на бенчмарк индексите ще продължи и през току-що започналото второ шестмесечие на 2011 г. Анализаторите очакват S&P 500 да достигне 1 550 пункта до края на годината, докато корпоративните печалби нарастват, а акциите остават сравнително евтини.

Източник: Глобал Маркетс