Китайската икономика е прегряла, при това съществуват рискове от появата на „балони" на финансовия пазар на страната, а също се увеличава инфлационния натиск, и това представлява основна заплаха за глобалния икономически растеж, се казва в доклад на Световния икономически форум /WEF/.

Свиването на импулса на растеж на китайската икономика, демонстрираща най-високите темпове на подем в света, „може негативно да се отрази на световните капиталови и суровинни пазари", се казва в доклада, цитиран от агенция Bloomberg.

Според главния икономист на Zurich Financial Services Даниел Хофман, „твърдото приземяване" на китайската икономика представлява най-голяма опасност. „Китайската икономика се намира в състояние на прегряване.

Растежът на цените на жилищата в големите градове на КНР, като Пекин и Шанхай, надхвърли 60% през 2009 г.", отбеляза Хофман. Цените на жилищата в Китай нараснаха през декември с максималния темп за последните 18 месеца, потвърждавайки необходимостта от приемането на обещаните от правителството мерки за ограничаване на притока на спекулативен капитал.

Тази седмица китайската ЦБ повиши нормата на задължителните банкови резерви по депозитите с 50 базисни пункта за пръв път от юни 2008 г. Финансовата криза направи глобалната икономика много уязвима от по-нататъшни заплахи, отчитайки значителния ръст на бюджетните дефицити, се казва в доклада на WEF.

„Трябва да сме готови за проблеми. Финансовата криза и последвалата след нея рецесия съдействаха за създаване на обстановка, в която нерешените проблеми могат да прераснат в поредната криза", се казва в съобщение на изпълнителния директор на WEF Робърт Гринхил.

Източник: БГНЕС