Срещата на върха на европейските лидери в Брюксел започна с конфликтни ситуации, посочва френският вестник "Фигаро", цитиран от БТА.

Вестникът припомня, че това е шестата среща на върха на европейските лидери за тази година. Още в първия ден от срещата на върха се очертаха три основни противоречия.

Първото беше между германската канцлерка Ангела Меркел и лидерите на Франция, Италия и Испания. Меркел попари надеждите на тези три държави, че може да има една по-щедра Европа, отбелязва изданието. Първата жертва на тази германска непреклонност беше президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой, който от юни подготвяше план за бъдещето на финансова Европа. Става дума за пътна карта, наречена "Към истински икономически и валутен съюз".

Вторият конфликт, очертал се на срещата на върха, е между френския президент Франсоа Оланд и бившия италиански премиер Силвио Берлускони, който неотдавна обяви намеренията си да се кандидатира за нов премиерски мандат, с което уплаши Европа. В тази връзка в Брюксел Оланд подчерта, че не вижда сериозни перспективи в Италия за Берлускони. Оланд се присъедини по този начин към хора на европейските лидери, които снощи изразиха подкрепата за Монти и за неговото правителство, свършили важна работа за възстановяване на доверието в Италия.

Точно тази подкрепа очерта и третото противоречие в първия ден на срещата на върха, посочва "Фигаро" и нарича това противоречие "Драмата Монти-Берлускони". Монти беше в Брюксел за срещата на върха на ЕС. В Брюксел беше и Берлускони, но за срещата на лидерите на европейските консервативни партии. Така пътищата на Берлускони и Монти се пресякоха и тази среща беше внимателно следена от всички. Всъщност преди да участва в Европейския съвет, Монти се появи на срещата на европейските консервативни лидери. Това накара мнозина да се запитат какво означава неговото присъствие там. Дали това не е важен знак, че Монти има намерение все пак да слезе отново на политическата арена и да участва в парламентарните избори догодина. Монти всъщност беше поканен от лидера на Европейската народна партия Вилфрид Мартенс да обясни на европейските консервативни лидери обстановката в Италия.

Присъствието на Монти на тази среща потресе Берлускони, който остана със зяпнала уста, твърдят участници, цитирани от "Фигаро". Монти отказа да коментира какви са политическите му намерения под претекст, че Брюксел не е подходящото място за това, но очевидно мнозина от европейските консервативни лидери, а и от членовете на Европейския съвет очакват той да си опита шанса да се кандидатира на изборите, отбелязва изданието и намеква, че поканата към Монти да участва на срещата на Европейската народна партия е индикация, че част от консервативните европейски лидери се опитват да разубедят Берлускони да се върне в италианската политика.