Едва ли мнозинството от феновете на британския футболен клуб Астън Вила са предполагали, че Китайската комунистическа партия ще играе водеща роля в развитието на любимия им отбор.

Но китайският бизнесмен Тони Ся продаде мажоритарния си дял в капитала на клуба по-рано този месец, именно защото управляващите в Пекин поеха курс към затягане на "ирационалните" инвестиции в европейските футболни грандове, пише Financial Times.

Самият Тони Ся публикува серия от емоционални постове в Twitter, в които обясни, че икономическата политика на китайското правителство е направила ситуацията за него изключително трудна. "Нищо не може да промени моята любов и отдаденост към Астън Вила", заяви той.

Всъщност Вила е петият европейски футболен клуб, който страда от отлив на китайски инвестиции. Италианският Милан, испанският Атлетико Мадрид, чешкият Славия Прага и Нортхямптън Таун от четвъртото ниво на английския футбол също се разделиха с китайските си финансови благодетели след въвеждането на рестрикциите в Поднебесната империя миналата година.

Турбулентната и доста скъпа авантюра на китайския бизнес с европейския футбол се превърна в поредното доказателство, че инвестиционните решения във втората по големина световна икономика често са плод на странна смес от непрозрачни политически решения, коропративен авантюризъм и искрено търсене на нови възможности за печалба.

През август миналата година обаче управляващите в Пекин изразиха загриженост от хаотичната природа на много от чуждестранните инвестиции и наложиха нови критерии за придобиванията зад граница. Те засегнаха най-силно спортните клубове, киноиндустрията и недвижимите имоти, които попаднаха в "забранителния списък".

Според банкери, цитирани от FT, и в момента е възможно подобни инвестиции да получат одобрение и финансиране от висшите кръгове в партията, но само ако са налице много силни аргументи и гаранции за тяхната рентабилност.

На този фон са възможни още продажби на китайски дялове, пише изданието. За периода от 2014 до 2017 г. китайските инвеститори "инжектираха" около 2.5 млрд. долара в европейските футболни клубове.

Един от инициаторите на тази "мания" беше самият китайски президент Си Дзинпин, който е запален футболен фен. Плановете му бяха да предизвика истинска революция, която да изведе китайския футбол на световно ниво.

"Много китайски инвеститори се възползваха от тази "зелена светлина" и се втурнаха да инвестират в Европа. Правителството обаче бързо осъзна, че това не носи никакви ползи за китайския футбол", смята Марк Драйър, който поддържа базирания в Пекин спортен сайт China Sports Insider.

Много от тези инвеститори платиха твърде големи суми за своите придобивки, а "лъвският пай" от комисионните отиде в джобовете на посредниците. "Имаше много хора, които гледаха на Китай като на спестовна касичка, от която могат безпрепятствено да получават пари. Някои от сделките бяха лишени от всякаква икономическа логика", твърди спортният адвокат от Pinsent Masons Тревър Уоткинс.

Китайските бизнесмени, като собствениците на Астън Вила и Милан, изтеглиха огромни заеми с надеждата, че успехите на терена и подкрепата на правителството в Пекин ще им позволят да ги погасят. Тази надежда обаче се оказа напразна.

Ли Юнхун, който купи основния пакет акции в Милан от бившия италиански премиер Силвио Берлускони през април миналата година за 740 млн. евро, загуби контрола върху клуба в полза на американския хеджфонд Elliott Management, след като не успя да изплати задълженията си в размер на над 300 млн. евро.

Астън Вила също беше на косъм от изпадането в несъстоятелност, след като не успя да спечели промоция във Висшата лига през май. 5USport - китайският собственик на Нортхямптън Таун, продаде клуба обратно на предишния му собственик само девет месеца, след като придоби мажоритарния дял в него.

В Атлетико Мадрид ситуацията е малко по-различна, защото там китайският милиардер и собственик на Wanda Group Уанг Джианлин успя да реализира скромна печалба от продажбата на 17-процентния си дял в клуба.

Сделката беше част от стратегията на комапнията за ограничаване на инвестициите зад граница, а продажбата не беше "принудителна".

Китайският енергиен гигант CEFC пък прехвърли контролния си дял в чешкия футболен клуб Славия Прага на друга компания от Поднебесната империя - финансовата група Citic. Причина за продажбата бяха проблемите на директора на CEFC Йe Дзянмин с китайските власти и ареста му през февруари тази година по подозрения в корупция.

В момента приоритет за китайското правителство са инвестициите в местните спортни клубове, смята Ники Уанг от китайското поделение на Deloitte. По думите й инвеститорите в европейските отбори трябва да демонстрират синергия между задграничните си вложения и китайския футбол.

Пекин ще бъде домакин на зимните Олимпийски игри през 2022 г., а китайските компании в момента полагат усилия за популяризиране на най-различни спортове в страната - от тениса до хокея на лед.