Френският президент Еманюел Макрон планира визита в Китай следващата седмица в опит да балансира между амбициите си на глобален лидер и борбата да овладее вътрешните размирици заради пенсионната реформа във Франция, пише Reuters.

Кадрите с хаотичните сцени на горящи купчини боклук в Париж, които обиколиха целия свят, вече принудиха президента да отмени държавното посещение на британския крал Чарлз Трети - неудобство, което не остана незабелязано в дипломатическите среди.

"Много е престижно да бъдеш домакин на първото посещение в чужбина на английския крал, това не се случва всеки ден. Ако не можеш да се справиш, имаш проблем", коментира посланик на европейска държава пред Reuters. "Ясно е, че това отслабва влиянието му", смята друг дипломат от ЕС.

Посещението на крал Чарлз във Франция е отложено заради масовите протестиПовече от 450 протестиращи бяха арестувани в четвъртък по време на около 300 демонстрации

Протестите, при които профсъюзите ще организират 11-та общонационална стачка по време на престоя на Макрон в Пекин, идват в момент, когато френският президент се опитва да си върне инициативата по отношение на войната в Украйна и да играе водеща роля в Европа.

Това не убягва на китайските наблюдатели.

"Протестите носят голям риск, а Франция се нуждае от дипломатически фокус, особено след като иска да играе ролята на лидер в Европа", коментира Уанг Юей, директор на Центъра за европейски изследвания към университета Ренмин в Китай.

Макрон трябва да има предвид и тактиката на Китай да играе на принципа "разделяй и владей", напомня незападен дипломат, който предполага, че Китай може да се опита да използва посещението на президента, за да постави клин в отношенията на Франция и САЩ.

След него и потоп. Politico търси наследниците на МакронНасилието на протестите срещу пенсионната реформа във Франция е лошо. Това, което ни казва за политическото бъдеще на страната, е още по-лошо

От своя страна Макрон иска да отправи ясно предупреждение към колегата си Си Дзинпин, който по-рано този месец беше приет в Кремъл от руския президент Владимир Путин, че Европа няма да приеме Китай да предоставя оръжия на Русия и така да подсилва мощта и във войната на украинска територия.

Според анализатори решението на Путин да разположи ядрени оръжия в Беларус може да даде възможност на Франция да подтикне Китай да се дистанцира от Русия по този въпрос, тъй като Пекин отдавна осъжда разпространението на ядрени оръжия.

"Франция е ядрена сила, тя има този коз, който може да изиграе", твърди Антоан Бондаз от базирания във Франция мозъчен тръст FRS.

Според дипломат от Брюксел обаче, мнозина европейски политици се съмняват, че Макрон ще успее да постигне предварително заявената си цел да подтикне Китай за натиск върху Москва с цел прекратяване на войната.

Пет извода от срещата в Москва Две неща станаха ясни със сигурност от срещата на Си и Путин - че са на едно мнение по редица въпроси и че не вярват на Съединените щати

Същевременно френските дипломати подценяват въздействието, което протестите у дома им биха могли да окажат върху доверието към Макрон в чужбина.

Като аргумент те изтъкват, че самият Си Дзинпин се сблъска с вътрешни протести в края на миналата година, при рядка проява на гражданско неподчинение заради ограниченията заради COVID-19.

"Китайците се стремят към деликатен баланс. Те се нуждаят от добри отношения с Европа, така че няма да искат да се заиграват с вътрешните проблеми на Макрон", убеден е френски дипломат.

Китай отвърна на обвиненията за балоните, обяви САЩ за шпионска империя Пекин обвини Вашингтон за повече от 10

На фона на влошените отношения между Вашингтон и Пекин, които достигнаха критична миналия месец заради сваления от САЩ китайски балон, прелитащ над тяхна територия, Европа се опитва да си проправи собствен път към Изтока.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която ще придружава Макрон в Пекин, заяви, че блокът се стреми към "намаляване на риска" в дипломатически и икономически план в момент, когато Китай упражнява по-голям контрол върху компаниите.

Анализатори твърдят, че влошаването на отношенията на Китай и САЩ би могло да даде на Европа малко повече възможности за влияние, тъй като фокусът върху огромния единен пазар на ЕС става все по-важен за Китай. Това може да предостави възможност на Макрон, който настоява Европа да засили своята "стратегическа автономия", но също така се надява Франция и останалата част от ЕС да се възползват от възобновяващата се китайска икономика след годините на пандемията.

"Дори Макрон да отправи послание, че Европа иска да засили ангажиментите си с Китай, това ще бъде трудно, ако страната запази посоката си към близост с Русия", допълва Ноа Баркин, анализатор в Rhodium Group.