В европейските ядрени централи бяха открити стотици проблеми, решаването на които ще струва 25 млрд. евро.

Заключенията са част от доклад за безопасността на ядрената енергетика, поръчан след катастрофата в японската АЕЦ "Фукушима".

Неефективни системи за сигурност при извънредни ситуации, липсата на специални устройства, защитаващи от сеизмична активност – това са само част от проблемите, установени след стрес-тестовете на атомните мощности.

В Европа има 47 ядрени централи. Над 100 000 души живеят в радиус от 30 км от тях, припомня ТВ7.

4 реактора в неназовани в доклада държави разполагат с по-малко от час, за да възстановят системите за безопасност при евентуално спиране на електричеството.

Франция е най-големият производител на ядрена енергия с 58 централи. Във всички тях са открити пропуски.

Проблеми бяха установени и във Великобритания. Повечето атомни централи в кралството не разполагат с алтернативни помещения за контрол при извънредни ситуации, ако в основната контролна зала има висока радиация.

След трагедията в Япония миналата година някои европейски държави промениха стратегията си за ядрена енергетика.

Германия реши до 2022 г. да затвори всичките си атомни централи и да използва по-екологични технологии, Франция увеличи инвестициите в сектора.

Очаква се целият текст на доклада да бъде обявен в четвъртък от еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. Препоръките на експертите ще се гледат на срещата на лидерите на страните от ЕС през октомври.