Японската Агенция за ядрена и промишлена безопасност съобщи, че радиоактивните вещества във водата на басейна за отработено гориво на четвърти реактор на АЕЦ "Фукушима-1" превишават нормата със 100 хил. пъти, предаде ИТАР-ТАСС.

Представител на агенцията, както и на фирмата-оператор на централата ТЕПКО признаха, че може би някои от използваните горивни пръти в четвърти реактор са се повредили.

В четвърти реактор има 1330 пръта отработено гориво, които се съхраняват в басейна. При анализ на водата от този басейн е установено високо съдържание на йод-131, цезий-137 и цезий-134.

В началото на тази седмица над четвърти блок беше отчетено ниво на радиацията от 84 милисиверта в час, което превишаваше нормите 10 хил. пъти.

В блока беше отчетено и загряване на водата в басейна с отработено гориво до 90 градуса по Целзий. Специалистите констатираха, че е отслабена и конструкцията на четвърти блок.

Същевременно група от 200 японски депутати предложиха да се създадат две резервни столици на Япония, в случай че Токио пострада от тежко земетресение, предаде ИТАР-ТАСС.

Двете нови столици ще имат постоянно население от 50 хил. души и ще трябва да могат да приютят при спешен случай правителството, парламента, резиденцията на императора, дипломатическите мисии и чужди представителства и други ключови ведомства.

Специалисти смятат, че ако в района на Токио има трус с магнитуд от 7.2, то там ще загинат 11 хил. души, а 210 хил. ще бъдат ранени. Ще бъдат унищожени 850 хил. сгради, а щетите ще възлязат на 112 трилиона йени (1.3 трилиона долара).

Посторяването на две резервни столици ще попречи на Япония при подобен апокалиптичен сценарий да се окаже в парализа.

Най-вероятни места за резервните столици са района на международното летище на Осака, зоната на ЕКСПО-то в Нагоя и района на международното летище на Нагоя.

Високи нива на радиация в риба и зеленчуци от района на авариралата централа "Фукушима-1" са били открити, предаде ДПА, като се позова на нови данни на японското министерство на здравеопазването.

При анализите е установено наличието на 12 500 бекерела радиоактивен цезий на килограм при местен вид змиорки, което е с 25 пъти повече от допустимите норми.

В други рибни видове е констатирано 12 000 бекерела радиоактивен йод на килограм, което е 6 пъти над нормата. Завишени нива на радиация са открити и в 11 вида зеленчуци.

Забранена е и продажбата на гъби от района на централата заради наличието на радиоактивни вещества. Най-старият ядрен реактор в Южна Корея - първи блок на АЕЦ "Кори" е бил спрян заради проблеми в електрическата мрежа, предаде Ройтерс.

Няма радиоактивно изтичане, съобщи компанията оператор на централата. Реакторът е изваден от експлоатация във вторник, повредата е била открита и ремонтните дейности ще продължат и в петък.

Първи реактор в Кори имаше 30-годишен живот, но след интензивни обновителни дейности, неговият срок за експлоатация беше удължен с още едно десетилетие до 2017 г.

Южна Корея има 21 реактора в четири централи. Някои от тях са на 33 години, а други на няколко месеца.

Ядрените централи доставят 24% от електричеството на Южна Корея. Техен оператор е дъщерна фирма на държавната компания КЕПКО.

Източник: БТА