Производствените цени в САЩ са нараснали с 0.1% през февруари, след като цената на енергийните продукти, цигарите, леките камиони и домакинските уреди се е увеличила, информира Bloomberg.

Ръстът в цените на едро през февруари следва повишение от 0.8% през януари, показаха днес данни на Министерството на труда. С изключение на храните и горивата, така наречената основна инфлация възлиза на 0.2%.

Енергийните цени се стабилизираха в края на миналата година, след като цената на суровия петрол падна със 71% от най-високото си ниво от 147.27 долара за барел през юли. Рецесията обаче все още принуждава продавачите да други продукти да намаляват цените или да ги задържат на фона на слабото търсене, което пък дава възможност на Федералния резерв да задържи основния лихвен процент близо до рекордно ниското му ниво, докато състоянието на икономиката се подобри.

От отделен доклад на Министерството на търговията днес стана ясно, че началното строителство в САЩ неочаквано е скочило през февруари от рекордно ниското си ниво. В САЩ е започнала работа по 583 000 нови жилища, което представлява скок от 22% в сравнение с януари и е най-голямото увеличение от 1990 г.

Цените отчитат спад от 1.3% на годишна база през февруари. С изключение на хранителните продукти и горивата, поскъпването е с 0.4% за периода.

Производствените цени са един от трите икономически месечни измерители на инфлацията публикувани от Министерството на труда. Цените на стоките внесени в САЩ са паднали с 0.2% този месец.

Икономистите прогнозират, че министерството ще обяви утре, че потребителските цени са нараснали с 0.3% за миналия месец, което представлява същият ръст както през януари.

Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке обяви миналата седмица, че централната банка не очаква дефлация.

Повишението на цените, отбелязано в днешния доклад, се оглавява от 1.3-процентния ръст при енергийните продукти, 2.7-процентно покачване в цената на цигарите (най-голямо от две години), както и от 1.3-процентно увеличение в цената на леките камиони.

Цените на компютрите падат с 4.5% миналия месец, което е най-голямото понижение от януари 2005 г.

Цените на хранителните продукти намаляват с 1.6% през февруари, отчитайки най-големия си спад от три години.