Протестите срещу корпоративната алчност, социалната несправедливост и бюджетните съкращения започнаха да се сливат и вчера се превърнаха в световно движение, коментира в днешния си брой вестник Индипендънт. Според изданието, по улиците на 82 страни са излезли недоволни от сегашната ситуация. Седемдесет и един демонстранти са арестувани в Ню Йорк.

Протестите по света бяха предимно мирни, с изключение на Рим, където участници предизвикаха сблъсъци. Най-малко 70 души са ранени в италианската столица. Вчерашните безредици в Рим, предизвикани от екстремисти с качулки, се отразиха на шествието на възмутените с определен мирен характер, предаде кореспондентът на БНР в Италия Елена Шаханова.

Провокаторите нанесоха щети на държавни и частни сгради, на обществени институции и банки, подпалиха автомобили и кофи за боклук, като манифестантите се разграничиха от всичко това и се опитаха да съдействат на полицията. Ситуацията обаче прерасна в партизанска война. Полицията се намеси със сълзотворен газ и водни струи. Това не спря безчинствата на екстремистите. Според кмета на Рим Джанни Алемано те са много добре организирани и не идват само от Италия. Един манифестант опитал се да спре провокаторите и е в тежко състояние.

Обстановката остава сложна и напрегната. Политическите наблюдатели смятат, че целта на екстремистите е била шествието на възмутените да не се проведе. 30 от пострадалите са полицаи. Премиерът Силвио Берлускони призова днес да бъдат открити и подведени под отговорност екстремистите, виновни за безредиците.

Вчера в Лондон близо 3000 демонстранти взеха участие в рамките на протестите в цял свят срещу корпоративната общност, съобщи кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов. Около 500 души разпънаха 70 палатки в постъпите към катедралата "Сейнт Пол" през изминалата нощ. Извършени бяха 5 ареста, 3 от тях за посегателство над полицаи и 2 за нарушаване на обществения ред.

Първоначално полицията нямаше намерение да допусне демонстрантите да лагеруват пред катедралата с аргумента, че това е незаконно и представлява заплаха за историческата забележителност. По-късно обаче говорителят на "Скотланд ярд" заяви, че палатките няма да бъдат преместени през нощта, но че районът трябва да бъде разчистен преди днешната служба в катедралата.

Въпреки голямото напрежение в по-голямата си част демонстрацията беше окачествена като мирен протест на обикновени хора срещу глобалната финансова индустрия. По-малки протести имаше и в други британски градове като Бристол, Бирмингам, Единбург и Глазгоу.

Източник: БНР