Пушачите са изчезващ вид, смятат икономисти. Проучване на американската банка Citigroup, цитирано от Telegraph, твърди, че мерките за ограничаване на тютюнопушенето ще дадат ефект до 40 години.

„Процентът на пушачите пада в развитите страни и намаляването ще бъде повече или по-малко продължително на повечето пазари. Ако тази тенденция се задържи, повечето от пазарите на тютюневи изделия ще достигнат нулата до 2050 г.", смятат икономистите.

Според тях има два възможни сценарии: „В единия сценарий хората малко по малко ще започнат да отказват цигарите и ще остане само „твърдото ядро" от пушачи. В другия - тютюнопушенето ще става все по-неприемливо и завършва с това, че е напълно забранено", смятат те.

В дългосрочен план, банката препоръчва на клиентите си да не купуват повече акции на Imperial Tobaccoи и British American Tobacco, но засега да задържат тези, които притежават.

Разбира се има и скептици спрямо прогнозата. По данни на Associated Press продажбите на цигари са се увеличили с 2.6% през 2009 г. спрямо 2008 г., а между 2005 - 2010 г. броят на пушачите между 15-75 години е нараснал с два процентни пункта в световен мащаб.

Проф. Бернар Дауценберг, президент на френската служба за контрол над тютюневи иделия, смята, че навсякъде по света става дума за борба между две министерства- на финансите и на здравеопазването.

„Повишаването на цените на цигарите се калкулира само за да увеличи приходите на индустрията и акцизите, без реално да намалява нивото на тютюнопушене", смята той.

Вижте още:

Одобриха договора на Сити като консултант на Булгартабак