Нивото на радиоактивен йод в морската вода край АЕЦ "Фукушима" 1 надвишава 1150 пъти допустимите норми, съобщи японската Агенция за ядрена безопасност.

Според експерти на агенцията повишеното съдържание на радиоактивен йод 131 се дължи на продължаващите емисии на радиоактивни частици от 4 от общо 6-те реактора в електроцентралата, предаде Франс прес.

Още миналата седмица бяха отчетени високи нива на радиоактивни елементи в морска вода край централата.

„Радиацията изглежда идва от топлоотделящи елементи, които временно са се разтопили и са влезли в контакт с водата, използвана за охлаждане на реактора", заяви генералният секретар на японското правителство Юкио Едано на пресконференция.

„Парата може да се е кондензирала, донасяйки вода в контейнера на реактора", добави той.

Коментарът му предполага, че няма пропукване на контейнера на реактора, предаде Ройтерс.

По-рано говорител на правителството осъди компанията "ТЕПКО" - оператор на "Фукушима" 1, за грешното отчитане на повишението на радиационните нива на вода във втори реактор на централата, предаде АФП. Той нарече погрешното отчитане "неприемливо", тъй като наблюдението на радиоактивността е главно условие за осигуряване на безопасност.

В неделя "ТЕПКО" заяви, че нивото на радиацията на пробите, взети от водата в подземието на турбинната зала на втори реактор, е 10 милиона над нормата. По-късно компанията коригира информацията, че е 100 хиляди пъти по-висока.

Източник: БТА