Той иска да запази държавата си "национално чиста" и използва жестове и поздрави, характерни за расистките организации. А тази седмица за първи път ще седне на една маса с останалите финансови министри от еврозоната за срещата на Еврогрупата в Брюксел на 16 май, пише Bloomberg.

Мартин Хелме е член на естонската антиимигрантска партия EKRE*, която участва в управляващата коалиция на прибалтийската държава. Партията спечели 18% от гласовете на парламентарните избори през март тази година.

Естония, която се намира на източната граница на Европейския съюз с Русия, е последният триумф на все по-влиятелната група от националистически и антиимигрантски движения.

Те продължават да печелят последователи и съмишленици в цяла Европа - от Рим до Хелзинки. Начело с италианския заместник-премиер Матео Салвини, целта им е да засилят присъствието си и в Европейския парламент след изборите на 26 май.

43-годишният Мартин Хелме, който встъпи в длъжност през април, е син на основателя на EKRE Март Хелме. Той изцяло споделя възгледите на баща си за необходимостта от запазване на "националната чистота" на Естония.

Мартин Хелме отказа да се извини за свой коментар по време на предизборната кампания, насочен към миграционната политика на страната. Тогава той заяви, че трябва да важи принципът "ако е черен, да се връща обратно" (If he's black, send him back).

"Мартин Хелме е опасният фанатик в семейството. Той е интелигентен и работи за постигане на целите си от много отдавна. Освен това искрено вярва в нещата, които говори", коментира пред Bloomberg политическият експерт от университета в Торонто Андрес Касекамп, който се занимава с изследване на крайнодесните движения.

В отговор на обвиненията в расизъм Хелме коментира, че съществува тенденция с лека ръка да се лепят етикети върху хората. "Всеки човек има право на собствено мнение. Аз винаги съм поддържал правото на лична свобода", каза той.

Естония е с население от едва 1.3 милиона души, но въпреки това е важна част от европейската политическа и икономическа карта. Страната е сочена като един от примерите за успешна трансформация на постсъветската социалистическа система.

Естония е един от пионерите в областта на електронното управление, както и модел за консервативна финансова политика. Правителството в Талин е и сред поддръжниците на режима на санкции срещу Русия заради агресията срещу Украйна. В Естония са разположени и значителни по размер военни контингенти на НАТО, припомня изданието.

Но политическият пейзаж в страната далеч не е безоблачен. Един от горещите проблеми е скандалът с прането на пари в размер на 230 милиарда долара през клонове на Danskebank.

Но възходът на крайнодесните националисти остана в известен смисъл незабелязан през последните месеци, на фона на имиджа на Естония като модерна и демократична държава от западен тип.

В момента EKRE е третата най-голяма политическа сила в страната. Партията на Март Хелме поддържа връзки с други "братски" организации в съседна Финландия и други европейски държави. Основните ѝ послания са насочени срещу имигрантите и "изтласкването на коренното население" на Европа.

Партията на Хелме влезе в конфликт с президента на страната Керсти Калюлайд. Причината бе присъствието ѝ на клетвата на новото правителство, облечена в тениска с надпис "Словото е свободно" (Speech is free). Според EKRE държавният глава е опетнила честта на своята институция, отказвайки да поздрави новия кабинет.

Новият финансов министър Мартин Хелме все пак отстъпи от някои от досегашните си възгледи, включително и от твърдението, че естонските политици са били съучастници в банковите скандали. Първото му изявление като министър бе уверението, че "ще запази финансовата среда в Естония честна и прозрачна".

Пред Bloomberg той коментира, че ще насърчава отворената икономика и ще се бори с прането на пари. Хелме твърди, че ще използва своя четиригодишен опит като председател на финансовата комисия в естонския парламент.

Предстоящата среща на Еврогрупата ще му даде именно такъв шанс - да участва в решаването на належащите икономически и финансови проблеми във валутния съюз, заедно с колегите си от останалите европейски държави.

Любопитното е, че Хелме няма финансов бекграунд. Той е историк по образование, а от 2015 г. работи като народен представител. Преди това е развивал собствен издателски бизнес.

В едно свое интервю Хелме твърди, че е "напълно неспособен по математика и дори не може да играе карти, защото се затруднява с изчисляването и запаметяването на комбинациите".

* Eesti Konservatiivne Rahvaerakond - Естонска консервативна народна партия