Ръстът на азиатските индекси продължи и днес, след като опасенията за „твърдо приземяване“ на икономиката на Китай отслабнаха, информира Reuters.

Предупрежденията за по-малки печалби обаче ограничиха ръста при китайските акции, подчертавайки влиянието на забавянето на икономическия ръст на страната върху местните и международните компании.

Ръстът при акциите и петрола също бяха ограничени, тъй като трейдърите изчакват отчета на председателя на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке за полугодието, който се очаква във вторник и сряда.

Инвеститорите ще очакват индикации за позицията на ФЕД по отношение на по-строгата монетарна политика в подкрепа на възстановяването на щатската икономика, след като централните банки в Европа, Китай и Бразилия намалиха лихвените си проценти по-рано този месец.

Очаква се Бернаке да повтори, че ФЕД ще предприеме по-нататъшни мерки за облекчаване на фискалната политика, само ако е необходимо, което би могло да попари надеждите за непосредствени икономически стимули и да окаже влияние върху апетита за риск, което пък ще даде подкрепа за щатския долар.

През тази седмица пазарите също така очакват поредица отчети и прогнози от страна на щатски банки, компании за потребителски продукти и индустриални компании, за да определят дали световната икономика продължава да губи инерция.

С най-добро представяне в Азиатско-тихоокеанския регион днес може да се похвали австралийският пазар, който отчете ръст от 0.5%, след като опасенията около китайската икономика отслабнаха. Китай е най-големият търговски партньор на Австралия.

Китайският пазар обаче изостава, на фона на отчетите за спад в печалбите на компаниите, засегнати от забавянето на потребителското и корпоративното търсене на местния пазар и в чужбина.

Пазарът в Хонконг също отчете повишение днес, но то беше ограничено от предупрежденията за печалбите на компании като ZTE Corp и от поевтиняването на акциите на компании като Sun Hung Kai Properties.

Японските пазари днес бяха затворени заради празник.

Петролът ограничи поскъпването си, след като затвори с ръст от над 1 долара за барел в петък. Петролът от сорта Брент поскъпна с 0.2% до 102.57 долара за барел, докато щатският лек петрол изгуби 0.4% до 86.74 долара за барел.

Днес еврото се движи на ниво от около 1.2234 долара, или близо до двугодишното си дъно от 1.2162, достигнато в петък.