Иконономическият растеж на Китай се забави до най-ниските си темпове за последните 27 години, съобщава Reuters. Брутният вътрешен продукт на страната нараства с 6.2 на сто през второто тримесечие на годината, а основната причина за забавянето е свързана с търговския конфликт със Съединените щати, твърдят експертите.

И вътрешното търсене, и износът отчитат по-слаби темпове на растеж спрямо първото тримесечие, когато БВП на Поднебесната империя нарасна с 6.4%. Данните за периода от април до юни бяха в унисон с очакванията на анализаторите, но темповете на растеж са най-слабите от първото тримесечие на 1992 година насам, отбелязва агенцията. Това кара икономистите да очакват нови стимули от страна на правителството в Пекин.

За 2019 година Китайската комунистическа партия заложи цел от 6 до 6.5% ръст на брутния вътрешен продукт. Но според експертите, цитирани от Reuters, през втората половина на годината растежът може да падне до ниво от 6-6.1%, което би било тест на долната граница на диапазона, определен от управляващите.

Една от мерките, които вероятно ще бъдат предприети на първо време, е понижаването на задължителните минимални резерви за китайските банки. От началото на 2018 година досега Китайската централна банка ги понижи общо шест пъти, а консенсусната прогноза на анализаторите е за още поне две понижения до края на годината.

Пекин разчита и на данъчната политика в опитите си да стимулира реалната икономика. В началото на 2019 година правителството обяви нови данъчни облекчения в размер на 290 милиарда щатски долара, както и квота за емитирането на нови облигации от правителствата на провинциите в размер на над 300 милиарда долара, с които да бъдат финансирани ключови инфраструктурни проекти.

Търговският конфликт със САЩ си остава най-важният фактор за забавянето на растежа. Въпреки че двете страни се разбраха да възобновят преговорите, все още са налице редица ключови въпроси, по които не е постигната договорка.

Има обаче и поводи за оптимизъм, смятат експертите. През юни данните за индустриалното производство, продажбите на дребно и покупките на дълготрайни материални активи се оказаха по-добри от очакваното. Това може и да е сигнал, че икономическите стимули вече започват да дават резултати.

Инвестициите в недвижими имоти също регистрираха повишение от над 10% на годишна база през юни. Те се считат за един от важните индикатори за "здравето" на китайската икономика, отбелязва Reuters.

Но като цяло повечето икономисти са на мнение, че растежът на втората най-голяма икономика в света ще може да се стабилизира едва в средата на 2020 година. И то при условие, че бъдат разрешени противоречията с Вашингтон. В противен случай може да се наложи правителството да заложи много по-ниски икономически цели за следващата година.