Държавният глава на Куба Раул Кастро организира тържествена вечеря в чест на американския президент Барак Обама, семейството му и придружаващата го делегация.

На масата, заедно с Кастро и американското президентско семейство, седнаха и държавният секретар Джон Кери, конгресменът от демократическата партия Нанси Пелоси, съветниците на президента Сюзан Райс и Валъри Джарет. От кубинска страна присъстваха зам. председателят на Държавния и министерския съвет Мигел Диас-Канел, министърът на външните работи Бруно Родригес и председателят на парламента Естебан Ласо.

Освен семейството му - съпругата Мишел, двете дъщери Малиа и Саша и тъщата Мариан Робинсън, американският президент е придружен и от 40-членна делегация от членове на Конгреса, посочва БГНЕС.

Обама и Кастро се срещнаха вчера по-рано в Двореца на революцията, за да проведат официални преговори за нормализация на двустранните отношения, какъвто курс бе поет преди 15 месеца. По време на срещата си с Раул Кастро американският президент приветства „новия ден“, който идва в отношенията между някогашните врагове от ерата на Студената война САЩ и Куба.

Той подчерта, че "бъдещето на Куба няма да бъде решавано от САЩ или която и да е било друга държава“. Стоейки до Кастро, Обама заяви, че САЩ ще продължат да защитават демокрацията, но ще се фокусират върху бъдещето, а не върху миналото.

Тонът беше подет и от кубинския лидер, който отбеляза, че съществуват „дълбоки различия между двете държави, които няма да изчезнат, но обеща Хавана да работи върху нещата, които сближават двете страни". Американският държавен глава също така посочи, че според него с ембаргото на САЩ спрямо Куба е свършено, но призна, че не знае кога това ще се случи.

По думите на Обама положителният курс на нормализиране на отношенията с Куба ще бъде продължен и от следващата администрация на САЩ. Кастро също така посочи, че слагането на края на дългогодишното американско ембарго и връщането на Гуантанамо на Куба са условията за затваряне на главата на враждебните отношения между Хавана и Вашингтон.

Кубинският лидер също така индиректно отхвърли твърденията за политически затворници в Куба. „Дайте ми списък с политическите затворници и аз ще ги освободя незабавно“, заяви той. „След като тази среща завърши, можете да ми дадете списък с политическите затворници. И ако имаме тези политически затворници, те ще бъдат освободени преди края на нощта“, допълни той.

По време на преговорите с Куба САЩ ще огласят имената на онези, които Вашингтон счита за политически затворници. Това каза на брифинг съветникът на президента Обама по въпросите на националната сигурност, Бен Роудс. "Ние вече сме им предоставяли списък", каза той и припомни, че става въпрос за 44 имена. Имаше и още имена, които ние огласихме по време на преговорите с властите на Куба, каза той.

Той добави, че по-рано Хавана е разрешавала излизане извън границите на страната на някои дисиденти. Той отбеляза, че ръководството на Куба счита много хора за обикновени престъпници, а не за политически затворници. "Това е тема на продължаващите обсъждания между нас", добави той.

Обама заяви, че между САЩ и Куба съществуват дълбоки разногласия по въпроса за демокрацията и ситуацията в областта на човешките права и Вашингтон продължава да обсъжда този проблем с Хавана. В същото време Обама припомни, че противоречия по този повод съществуват между САЩ и "някои техни близки съюзници".

"Кубинското правителство, разбира се, повдигна темата за Гуантанамо. Те считат, че нашето присъствие там е нарушение на суверенитета им", каза Роудс.

"Ние директно заявихме, че този въпрос сега не се обсъжда. Сега нашето внимание е фокусирано върху закриването на затвора там", добави той. По-рано Обама съобщи за плана си за закриване на специалния затвор в базата Гуантанамо. Тя бе създадена 15 години след началото на операцията срещу групировката "Ал Кайда".

По прогнози на американското военно ведомство закриването й и прехвърлянето на затворниците в други места за лишаване от свобода ще струва между 290 и 475 млн. долара. По време на тристранното си посещение на "Острова на свободата" Обама няма да се срещне с бившия президент на страната Фидел Кастро, посочи Белия дом.

Самият Обама каза, че "ако здравословното му състояние го позволява, бих могъл да се срещна с него. Бих се радвал да се срещна с него, за да затворим главата със Студената война", обясни той. Малко след това му изявление обаче Бен Роудс обяви, че президентът е говорел по принцип. "Не предвиждаме среща с Фидел Кастро по време на това посещение". Той добави, че нито Хавана, нито Вашингтон са обмисляли такава възможност по време на подготовката на посещението.

По-късно американският президент участва в бизнес форум, на който присъстваха частни предприемачи от кубинска страна. Известният американски баскетболист Шакил О`Нийл през юни ще замине за Куба, където ще помогне за развитието на контактите между двете страни в областта на спорта.

Според представител на Белия дом, участващ в делегацията на Обама в Куба, бившата звезда на НБА ще вземе участие в програма за подготовка на млади кубински атлети. "Това ще бъде първата програма за сътрудничество на посолството на САЩ в Хавана и министерството на спорта в Куба", отбелязват представители на американската администрация.

Освен Шакил О`Нийл, в програмата ще вземат участие и други американски знаменитости, включително балерината Мисти Коупланд. Тя е първата афроамериканка, станала примабалерина в Американския балетен театър.

Американската телекомуникационна компания Cisco, разработваща и продаваща мрежово оборудване, обяви, че е сключила споразумение за сътрудничество с кубинската страна. Договорът е с Университета в Хавана за информационни технологии за привличане на негови студенти към образователни програми на своята академия - Cisco Networking Academy.

Cisco академията е програма с идеална цел за подпомагане и обучение на студенти в разработването, конфигурацията и обслужването на мрежи. За осъществяване на споразумението компанията ще предостави на Хаванския университет необходимото оборудване и финансиране с цел обучение на преподаватели, както и необходимата оперативна помощ.

Програмата на Cisco ще е първата, която се осъществява от началото на курса за нормализация на двустранните отношения между Куба и САЩ.

По-късно днес се очаква президентът Обама да произнесе реч - обръщение към кубинския народ. Речта се очаква с огромно нетърпение от самите кубинци. Тя ще бъде предавана директно по кубинската телевизия. Обама ще говори в националния театър "Алисия Алонсо", който побира 1 300 души, за да изложи своето виждане за американско-кубинските отношения в бъдеще, след своето собствено управление, както и след това на Раул кастро, който се очаква да се оттегли от управлението през 2018 г.

"Дойдох в Хавана, за да заровя и последния остатък от Студената война в този район и да отбележа нова ера, която ще допринесе за подобряване на ежедневния живот на кубинците", писа той във Facebook.