Спазването на законите против пране на пари се е оказало много по-скъпо, отколкото банките са очаквали, като някои от тях все още не покриват всички изисквания, сочи ново изследване на Кей Пи Ем Джи, цитирано днес от АП.

В банките по света се наблюдава увеличение на разходите си по спазването на тези закони средно с 58 процента за последните три години, което е повече спрямо предходните три години и над 43-те процента, които банките прогнозираха през 2004 година, сочат данни от изследването.

Сред шестте региона, които са включени в изследването, банките от Северна Америка са отчели най-голямо увеличение на разходите - 71 процента за последните три години. На второ място е регионът на Близкия Изток и Африка с увеличение от 70 процента.

В Европа разходите на банките са нараснали с 58 процента; в Азия - с 37 процента; в Централна и Южна Америка - с 59 процента; и в Русия - с 60 процента.

Най-много средства са изразходвани за закупуване на технологични системи и за наемане на опитен персонал, който да следи трансакциите, се отбелязва в изследването, което не измерва доларовото изражение на разходите.

Представители на Северна Америка са посочили в анкетата своята прогноза за увеличение на разходите с 28 процента през следващите три години. В световен мащаб се очаква тези разходи да нараснат с 34 процента в следващия период от три години.