The New York Times успя да разкрие самоличността на анонимен дарител, отпуснал 350 млн. долара на училище за строителството на нов технологичен, сателитен кампус на остров Рузвелт Айлънд, Ню Йорк Сити.

Това е 80-годишният Чарлс Фийни, бивш възпитаник на университета Корнуел.

Паркът, за който той е дарил пари, се очаква да генерира 1.4 млрд. долара допълнителни приходи за Ню Йорк, да създаде 20 000 работни места в строителството и още 30 000, след като съоръжението е готово и заработи. Така че от момента, в който бе съобщено за сумата, Ню Йорк гадае кой е анонимният филантроп.

Да започнем с това, за което вероятно се досещате- той е много богат човек. Съосновател е на Duty Free Shoppers Group (верига безмитни магазини по летищата) в началото на 60- те и притежава дял в компанията LVMH, който продава за 2.47 млрд. долара през 1996-а.

През 1997 продава компанията Duty Free Shoppers и основава благотворителната организация Atlantic Philantropist. По това време The Times съобщава, че Фийни разполага с 3.5 млрд. долара, дори и след като по-рано разпределил за благотворителност 610 млн. долара.

През 1997 г. за първи път журналист успява да накара Фийни да говори за благотворителната си дейност, макар че милиардерът твърдо отказва са бъде сниман. Освен дарения за болници и училища, оказва се, че той е най-големият американски донор за „Шин Фейн“- политическото крило на ИРА, с лична вноска от 280 000 долара. На този фон не е изненадващо, че Фийни се присъедини към дарителската инициатива Giving Pledge на Бил Гейтс и Уорън Бъфет, обещавайки да дари цялото си състояние на фондацията си до 2020 г.

Забързаният филантропски график на Фийни отразява едно специфично негово схващане: че човек трябва да дава, докато е жив. Той си е поставил за цел да остане без пукната пара, преди да умре.

Иначе всеки портрет на милиардера отбелязва, че въпреки състоянието си, той пътува с автобус, носи часовник от 15 долара и няма нито собствена къща, нито кола. Поради това дълго го мислели за ужасен скъперник. На въпрос защо решава да дари всичко, Фийни отговаря: „Просто реших, че имам достатъчно пари“.

През 2007 г. The New York Times отново убеждава милиардера да представи негов портрет. Тогава вестникът заявява: „Фийни е това, което щеше да е Доналд Тръмп, ако колелото на живота се въртеше назад“.