Според доклад на фондация JRF, разликата между богатите и бедните в Обединеното Кралство е най- голяма от 40 години насам, съобщава ВВС. Според фондацията, домакинствата в „богатите“ райони на страната са станали още по-заможни, в сравнение с останалата част от обществото.

В същото време броят на семействата, които се определят като бедни се е покачил значително през последните 15 години.

От 1980 година насам богатите семейства се ориентират към по-периферните райони на градовете, а хората с по-скромен доход са тези, които обитават вътрешността на градовете.

През 70-те години дистанцията между богати и бедни е започнала да се стеснява, но през 80-те и 90-те се е разширила и в крайна сметка се е стигнало до така наречената „поляризация“ на обществото.

Докато през 1970 г. богати и бедни можеха да си бъдат съседи, или поне да живеят в един и същ квартал, то в днешни дни това е по-скоро невъзможно, защото отделните класи все повече се обособяват на райони.

Според JRF, „богатите“ живеят в периферните части на градовете и предимно в южна Англия.

От фондацията съобщиха още и за огромна разлика между професиите. Някои професии са познати в Англия като традиционно добре заплатени, а други като не особено престижни. Това е така в много страни, но според доклада в Обединеното Кралство разликата във възнагражденията при различните професии е по-голяма, отколкото повечето хора считат за нормално.

Получава се така, че престижните професии са много надценени в Англия, за сметка на тези на дъното на служебната йерархия, където заплащането е прекалено ниско.