Разработването на петролните находища на Бразилия, включително и на Тупи - най-голямото в северното полукълбо от три десетилетия насам, могат да струват със 100 млрд. долара повече от най-скъпото находище в цялата петролна индустрия до сега, информира Bloomberg.

Експлоатацията на находището Тупи и околните на него петролни полета вероятно ще струва 240 млрд. долара, според Питър Уелс, директор на британската проучвателна компания Neftex Petroleum Consultants Ltd. и бивш високопоставен служител в Royal Dutch Shell. Общата сума надхвърля прогнозите за 136 млрд. долара експлоатационни разходи за Казахстанското петролно поле Кашаган и би била достатъчна за финансирането на космическата програма на САЩ за 14 години.

Държавната бразилска компания Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) ще трябва да ползва услугите на международни компании като Exxon Mobil Corp, за да набере средства за платформите и тръбопроводите нужни за достигането на суровия петрол, който се намира на 10 км. под вода и скали, според Уелс. Залежите могат да съдържат петрол на стойност 6 трлн. долара и да направят Бразилия една от десетте най-големи страни производителки на петрол.

Петролът от находището Тупи, което е най-голямото откритие в Северна и Южна Америка от 1976 г. насам, ще потече през април 2009 г., заяви CEO-то на Petrobras Жозе Серджо Габриели миналия месец. Габриели отказа да коментира разходите за разработването на Тупи и околните на него петролни полета, а говорител на компанията вчера заяви, че Petrobras няма да коментира прогнозите на Уелс.

Сумата от 240 млрд. долара е за разработването на Тупи и четири до седем съседни находища и включва разходи за сондиране, полагане на тръбопроводи и изграждането на производствени платформи за период от около 20 години, казва Уелс.

Само разработването на находището Тупи може да струва 100 млрд. долара, прогнозира Уелс.

Цените за разработването на петролни находища се покачват в условията на конкуренция между производителите и повишението на цените на черното злато. Наемът на платформите за сондиране в дълбоки води струва повече от 600,000 долара на ден в някои случаи.

Възможно е петролните полета на Бразилия да съдържат до 50 млрд. барела суров петрол, което е повече от резервите на Либия, добавя Уелс.

Базираната в Рио де Жанейро Petrobras вече е наела около 80% от съществуващите в света петролни платформи за дълбоки води и планира да наеме 14,000 инженери, геолози и сондажници в следващите три години, казва Габриели.

Компанията съобщи миналия месец, че планира да направи поръчки на корабостроители за 40 нови сондажни платформи и производствени платформи, които ще й струват около 30 млрд. долара.

Бразилските залежи съдържат два пъти повече природен газ във всеки барел суров петрол в сравнение с тези в Мексиканския залив и Западна Африка, което увеличава сложността и стойността на проектите, казва Уелс. Находището Тупи съдържа около 80% суров петрол и 20% газ.

Вижте още: Petrobras наема 80% от петролните сондажни платформи за дълбоки води в света