Катар е малка, но необикновена страна, чието население наброява около 2,9 милиона души, като само около един на всеки десет, е неин гражданин. Тъй като тя заедно с Иран държи контрола върху един от най-големите запаси от природен газ в света, жителите й се радват на охолство и добър живот, пише First Post.

Този факт, а и стремежът на Катар да се открие на световната карта, карат сега милиони жители на планетата, почитателите на най-популярния спорт - футбола, да се стичат към стадионите му. На осем от тях ще се проведе зрелищна битка за трофея. Организирането на световно първенство е скъпо удоволствие, с което Катар реши да се поглези. Форумът стартира днес в 16:00 часа, а два часа по-късно ще започне първият мач - той ще противопостави домакините от Катар и представителите на Южна Америка Еквадор.

Икономическият възход на Катар

За последните 50 години петролът и газът превърнаха Катар във фантастично богата и влиятелна страна. Само за няколко десетилетия около 300 000-те граждани се отказаха от тежкия поминък на риболова и гмуркането за перли и сега се радва на блажен живот. Страната е международен транзитен център с печеливша национална авиокомпания, има силна новинарска мрежа Al Jazeera и плаща за разширяването на най-голямата американска военна база в Близкия изток.

През по-голямата част от от своята история жителите на Катар разчитаха на гмуркането за перли и риболова, за да се препитават. Днес обаче този тежък и суров физически труд е зад гърба им. Откриването на нефт и газ в средата на 20-ти век промени живота на Арабския полуостров завинаги. Сега, докато голяма част от света се бори с рецесията и инфлацията, Катар и други арабски производители на енергия от Персийския залив се възползват от предимствата на високите цени на енергията.

Технологиите превземат футбола в КатарФутболният форум има огромен потенциал да се превърне в най-технологичното спортно събитие в историята

На този фон Международният валутен фонд очаква икономиката на Катар да отбележи ръст с около 3,4% тази година. Въпреки огромните разходи за подготовка за Световното първенство по футбол, страната все още е спечелила повече, отколкото е похарчила миналата година. Предвид факта, че Катар разширява капацитета си да изнася повече природен газ до 2025 г., той ще продължи да трупа богатства. Неговият суверенен фонд, Qatar Investment Authority, управлява и инвестира финансовите резерви на страната.

Колко похарчи Катар за Световното първенство?

Катар е похарчил около 200 млрд. долара за инфраструктура и други проекти за развитие, откакто спечели кандидатурата за домакинство на Световното първенство, сочат официални изявления и доклад на Deloitte.

Около 6,5 млрд. долара от тях са инвестирани в изграждането на осем стадиона за турнира, включително стадион “Ал Джануб”, проектиран от покойния известен архитект Заха Хадид.

Няколко милиарда са похарчени за изграждането на линия на метрото, ново летище, пътища и др.

Според лондонската изследователска фирма Capital Economics продажбите на билети предполагат, че около 1,5 милиона туристи ще посетят Катар за Световното първенство. Ако всеки посетител остане за 10 дни и харчи 500 долара на ден, приходите от него ще възлизат на 5000 долара. Грубо сметнато, тласъкът за икономиката на страната ще бъде около 7,5 млрд. долара. Някои фенове обаче може да долетят само за мачовете, но да отседнат в място за настаняване в близкия Дубай и другаде.

Разточителният живот на Катар

Подобно на други богати петролни държави в Персийския залив, Катар не е демокрация. Решенията се вземат от управляващото семейство Ал Тани и избраните от него съветници. Гражданите почти нямат думата за основните политически решения на своята страна. Правителството обаче предоставя на гражданите огромни бонуси, които които гарантират тяхната лоялност и подкрепа.

Гражданите на Катар се радват на необлагаеми доходи, високоплатени държавни работни места, безплатно здравеопазване, безплатно висше образование, финансова подкрепа за младоженци, жилищна подкрепа, щедри субсидии, които покриват сметки за комунални услуги и плюшени пенсионни обезщетения.

Освен това може да разчитат на работници от други страни, за да заемат работни места в сектора на услугите, като шофьори и детегледачки, и да извършват трудната строителна работа, която изгради съвременен Катар.

Мигрантите на пазара на труда в Катар

През последните години политиката на Катар спрямо работниците мигранти бе обект на критики. Десетки хиляди хора, предимно от Индия, Бангладеш, Пакистан, Шри Ланка, Непал и други страни от Южна Азия, идват в страната, за да намерят препитание. Често те живеят в общи стаи в трудови лагери и работят през дългите летни месеци, само с няколко часа обедна почивка. Нерядко минават години, без да видят семействата си у дома.

Работата, която извършват, често е опасна, като Амнести Интернешънъл казва, че десетки може да са починали от топлинен удар.

Правозащитни групи приписаха заслугата на Катар за подобряването на трудовото си законодателство, като например приемането на минимална месечна заплата от около 275 долара през 2020 г. и за премахването на системата „кафала“, която пречеше на работниците да сменят работата си или да напуснат страната без съгласието на работодателите си. Не е тайна, че много хора са загубили живота си или са претърпели наранявания, докато работят по проекти, свързани със Световното първенство. Това стана повод много известни личности да призоват за бойкот на турнира.