Първият заместник председател на Централната банка на Русия Алексей Улюкаев смята, че цикълът на повишаване на базовите лихвени проценти в развитите икономики може да започне след 1.5-2 години.

Според него рискът, който бе натрупан в балансите на глобалните играчи, бе частично поет в балансите на суверенните участници и провокира огромен ръст на бюджетните дефицити - преди всичко в развитите икономики. Ако развитите икономики имаха през 2007 г. нулев бюджетен баланс, то днес наблюдаваме средно 7% дефицит в бюджета. Това заяви Улюкаев на Форума на регионалното сътрудничество в Женева, информира РИА Новости.

„Целите по свиването на бюджетните дефицити означава известна промяна в очакванията на базовите лихвени нива. Ако до скоро се смяташе, че ситуацията с извънредно ниските лихвени нива ще приключи в края на 2010 - началото на 2011 г. и те ще започнат да се повишават, то днес е видно, че вземането на подобно решение от регулаторите ще е много трудно на фона на свиването на дефицитите. Защото намаляването на „дупката" в бюджета означава стерилизиране на ликвидността в икономиката, а на фона на отношението към възстановяването на ръста като неубедително и ненадеждно, смятам, а и не само аз, но и мнозинството на световните пазари, че вземането на подобно решение през следващите 18-24 месеца ще е малко вероятно", каза Улюкаев.

В ситуация на ниски глобални лихви излишната ликвидността ще търси своите обекти на приложение, смята още той.

„Като най-добри обекти на приложение представляват развиващите се икономи, в това число и Русия. Средствата ще се влагат главно към корпоративни и суверенни дългови ценни книжа на тези държави. Това означава, че големите капиталови потоци ще идват и ще си отиват... Това означава, че капиталовите сметки на тези страни ще са силно волатилни", каза Улюкаев.