Регулаторните мерки на Китай спрямо бизнеса изглежда далеч не са приключили.

Високопоставени ръководители на Китайската комунистическа партия тази седмица представиха плановете си за това как планират да продължат да затягат регулаторната хватка около компаниите в следващите пет години.

Най-новият петгодишен план на страната включва обещания за затягане на правилата, които ще предотвратяват монополистично поведение и ще регулират технологичните иновации. Властите също така призоваха "правоприлагащите органи" да предприемат действия в сфери, които са от "жизненоважен интерес за хората," в това число финансови услуги и образованието.

В представените планове не бяха посочени конкретни действия, които властите биха искали регулаторните органи да предприемат.

Те обаче предполагат, че безпрецедентните мерки на Пекин спрямо частния бизнес, които започнаха през миналата година, може да продължат още известно време. Плановете по петилетки на Китай са крайъгълният камък на икономическата и социалната политика на страната, а най-новият план е до 2025 г.

"Нарастващата необходимост на хората за по-добър живот изкара на преден план нови и по-големи изисквания за изграждането на управление съгласно правовата държава," пишат партийните ръководители в документа, наблягайки на необходимостта части от икономиката да бъдат регулирани с цел "социална справедливост" или "обществено благо."

Хаос в големите частни компании в Китай, но това е част от плана на ПекинМерките на Китай спрямо частните компании изтриха над 1.2 трлн. долара пазарна стойност на много влиятелни китайски компании и предизвика страхове отново бъдещето на иновациите във втората най-голяма икономика в света

Директивата идва в период на огромен подем на китайските индустрии - от технологиите и финансовите услуги до частното обучение. Поредица от мерки спрямо частния бизнес разтърси инвеститорите и породи страхове относно бъдещето на иновациите в Китай, както и относно способността на компаниите да използват капиталовите пазари, пише CNN Business.

Правителството посочи необходимостта от защита на националната сигурност и интересите на хората. Регулаторните органи обвиниха частния сектор за създаването на социално-икономически проблеми, които биха могли да дестабилизират обществото и да се отразят на хватката на Комунистическата партия върху властта.

Проблемите на Пекин с всеки един от секторите са различни.

Компанията за споделени пътувания Didi, която наскоро излезе на Нюйоркската фондова борса, беte обвинена в това, че е използвана неправомерно данни на потребителите. Други компании, чиито акции се търгуват в САЩ, пък бяха критикувани за това, че застрашават националната сигурност.

Подразделението на Alibaba - Ant Group, което трябваше да организира най-голямото IPO в света през миналата година, беte санкционирано за увеличаване на финансовите рискове. Редица компании в сферата на частно обучение пък бяха предупредени за задълбочаващото се неравенство в достъпа до обучение по време на предприети мерки срещу тях през миналия месец.

Въпросните мерки изтриха общо над 1 трлн. долара от пазарната стойност на много от влиятелните китайски компании и дори накараха някои големи привърженици на инвестициите в Китай да размислят.

Главният изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон, чиято компания притежава дялове в Alibaba, Didi и собственика на TikTok - ByteDance, обяви тази седмица, че ще предприеме по-предпазлив подход при инвестициите в Китай, докато не стане ясен ефектът от новите регулаторни мерки.