Търговията между САЩ и Китай достигна рекордни нива, въпреки че дипломатическите им отношения удариха дъното.

Вносът и износът между двете страни възлиза на 690,6 млрд. долара през 2022 г., показват официалните данни, цитирани от ВВС .

Напрежението между Вашингтон и Пекин нарасна още повече през последните дни, провокирано от китайския разузнавателен балон прелетял над САЩ, който беше свален в Атлантическия океан край бреговете на Южна Каролина.

Двете най-големи икономики в света са в ожесточена търговска война от 2018 г., когато тогавашният президент Доналд Тръмп започна да налага мита на Китай.

Новите данни показват, че вносът на САЩ от Китай се е увеличил до 536,8 млрд. долара миналата година. Американците са харчили значително повече за китайски стоки, включително играчки и мобилни телефони. През същия период износът на САЩ за азиатската държава се е увеличил до 153,8 млрд. долара.

Въпреки че част от увеличението на търговията между двете страни е резултат от нарастващите разходи за живот, числата сочат колко зависими са една от друга дори след години на търговски конфликт помежду им.

Преплетени линии: Могат ли САЩ и Китай да прекъснат напълно връзката си?Търговията между САЩ и Китай за 2022 г. вероятно е на път да счупи рекордите

„Данните за търговския обмен са важна индикация за това колко трудно би било действителното отделяне „Дори правителствата, фирмите и потребителите да искат да се разделят, самата икономика затруднява доставянето на продукти в един необвързан свят на цена, която фирмите и потребителите са готови да платят“, коментира пред ВВС Дебора Елмс, основател на Asian Trade Centre.

През 2018 г. администрацията на Тръмп започна да засилва търговските мерки срещу Пекин. След десетилетия на растящ китайски внос той започна да налага мита върху китайски стоки на обща стойност над 300 млрд. долара. Китай отвърна на удара, като наложи вносни такси върху американски стоки над 100 млрд. долара. Повечето от тези мерки са в сила повече от две години след като Джо Байдън стана президент.

Този месец държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен трябваше да посети Китай и това се считаше за акт на стопляне на отношенията между двете страни. Първият американски дипломат трябваше да посети Пекин от 5 до 6 февруари и да проведе разговори по широк кръг въпроси, включително сигурността, Тайван и Covid-19.

Пътуването обаче беше внезапно отложено след откриването на предполагаем китайски балон за наблюдение над Америка.

Китайски служители многократно заявиха, че „дирижабълът е за цивилна употреба и е влязъл в САЩ поради непреодолима сила и става дума за инцидент“.

В речта си във вторник Джо Байдън не спомена пряко за него, но подчерта, но каза, че администрацията ще защитава суверенитета на страната.

„Поел съм ангажимент да работя с Китай, където той може да прокарва американските интереси и да е от полза за света. Но не се заблуждавайте: както изяснихме миналата седмица, ако Китай застраши суверенитета ни, ние ще действаме, за да защитим страната си. И го направихме“, отбеляза американският президент.