Чуждестранни инвеститори са закупили рекордни количества акции на японски компании през миналата седмица, след като фондовите пазари в страната се сринаха след земетресението от 11 март и последвалия след него ядрен инцидент, информира Bloomberg.

Чужди инвеститори са закупили акции на стойност 891 млрд. йени (11 млрд. долара) в седмицата до 18 март, което е най-голямата сума откакто започва да се води подобна статистика през 2005 г., според Министерството на финансите на Япония.

Индексът Nikkei 225 падна с 10% до 9 206.75 пункта миналата седмица след като земетресението, цунамито и ядрената криза породиха опасения за спад в японската икономика.

Не е задължително чуждестранните инвеститори да са бичи настроени спрямо японския пазар, но просто се възползват от момента да закупят евтини акции, според някои анализатори.

Чуждестранните институционални инвеститори, който съставляват 70% от търговията с акции в Япония, са били нетни купувачи на седмична база в периода 29 октомври - 18 март, според данни на Bloomberg. Това е най-дългата серия от 26-те седмици до 9 декември 2005 г.

Отделно японските инвеститори са купували повече чуждестранни активи отколкото са продавали, което показва, че поскъпването на йената до рекордни нива след природните бедствия от 11 март не е било вследствие на репатрирането на средства.

Стойността на закупените чуждестранни активи е надхвърлила стойността на продадените с 291 млрд. йени в периода 13-19 март, според министерството на финансите.

Според доклада от министерството йената е поскъпнала до рекордното ниво от 76.25 спрямо долара поради спекулативна търговия, а не заради заради репатрирането на йени.