Ситуацията в модната индустрия върви в крак с поведението на новите активни потребители - милениалите.

Една от основните тенденции при тях е възходът на носталгията, която вдъхва нов живот на марки и услуги, които бяха популярни в средата на деведесетте години на миналия век или казано с други думи, когато потребителите на възраст между 25 и 40 години бяха деца.

Така в наши дни модни стоки, които бяха актуални в миналото, се завръщат към възход.

Яхвайки тази тенденция, два позабравени спортни бранда също си спомниха за отминалия блясък – това са италианската марка Fila и американският бранд Champion.

Търсенето на стоки, свръзани с миналото, се отразява положително на двете марки, които така или иначе са на пазара от близо век.

„Ретро тенденцията от 90-те е много силна понастоящем, като Fila и Champion са в центъра ѝ”, казва Мат Поуъл, анализатор в базираната в Ню Йорк компания за проучвания NPD Group, предава CNBC.

В периода 2016-2018 година продажбите на Fila скачат с 205% от 821 милиона щатски долара до 2.51 млрд. долара. През 2007 година Fila Korea придобива правата над марката заедно с компанията Sport Brands International, заедно с целия глобален бизнес на бранда.

Продажбите на Champion за 2018 година, изключващи данните за търговия на дребно в САЩ, достигнаха 1.36 млрд. долара, спрямо 1 млрд. долара през 2017 година. Изпълнителният директор на компанията-майка на Champion, Hanesbrands, вижда възходящата тенденция при спортната марка, посочвайки че резултатите са „по-силни от очакваното” по време на представянето на данните за четвъртото тримесечие на миналата година.

В сравнение с големи играчи като Nike и Adidas двата бранда са по-малки и по-бутикови, като въпреки това постигат по-висок растеж от самата индустрия, посочва Пауъл.

„По-младите потребители искат да носят уникални продукти, произведени от уникални марки и продавани от уникални търговци”, добавя той.

Фокус в миналото

Вместо да се приспособят към бързопроменящите се тенденции на пазара, Champion и Fila спечелиха дивиденти от манията по модата от 90-те години, фокусирайки се върху класическите си продукти от миналото.

"При Champion това се вижда в съживяването на стария класически модел суичъри, които се харчат като топъл хляб сред съвременните потребители", посочва Сюзън Хенике, президент на Champion North America.

По думите ѝ, компанията използва класически модели и цветове, като се опитва да ги пресъздаде в модерна форма.

Говорител на Fila Korea също отдава настоящия успех на възраждането на традициите и историята на бранда.

Водещият артикул на Fila е новият модел на класическите кецове Disruptor 2 от 1996 година. Нещо повече – класическият модел бе избран за „Обувка на годината” през 2018 година от изданието Footwear News.

Според Кайла Марчи, анализатор от лондонската компания за проучвания Edited, класическите суичъри на Champion и „озъбените” кецове на Fila са моментално разпознаваеми в очите на потребителите на фона на възхода на модата от 90-те години.

Улична мода

Уличната мода, дефинирана като небрежен стил на обличане, практикуван от младежи от различни субкултурни стилове, играе ключова роля за въхода на старите спортни марки, смята Марчи.

Уличната мода се оценява на 100 млрд. долара, като близо 71% от милениалите и 74% от поколението Z (под 25 години) носят подобни дрехи често или постоянно, посочват данните на PwC.

Tamagotchi се завръща, или защо носталгията продава в наши дниTamagotchi се готви за бляскаво завръщане

Двете спортни марки си партнират с брандове, които се подвизават именно на пазара на уличната мода – Champion си партнира с Supreme и Off-White, докато Fila работи с BAPE.

Тези колаборации помагат на брандовете да достигнат ди различна аудитория, подобрявайки обхвата си на пазара, казва Марчи.

Докога ще трае тенденцията?

Понастоящем Fila оперира на над 70 пазара по света с 37 лицензирани партньора. Champion пък разполага с 150 магазина по света, мнозинството от тях намиращо се в Европа.

За да се конкурират успешно с големите играчи на пазара, двете марки трябва да продължат да следят промените в поведението на потребителите, смята Марчи.

„И двата бранда имат богата история и широка потребителска база. Въпреки това, те трябва да запазят и двете, за да останат релевантни, С това, че сега се появи ретро тенденция, жбизнено важно за брандовете е да продължат да се движат в крак с времето, продължавайки да въвеждат иновации, на фона на променящите се потребителски предпочитания”, добавя анализаторът.