Йената поевтиня спрямо останалите основни валути, след като рейтинговите агенции потвърдиха кредитния рейтинг на САЩ и така тушираха спекулациите на пазара за неговото понижение.

Именно тези спекулации до голяма степен бяха в основата на вчерашното силно понижение на индексите в най-голямата световна икономика. Индексът на сините чипове Dow Jones загуби близо 250 пункта от стойността си.

Търсенето на йената като спасителна валута се понижи, а фючърсите на щатските индекси регистрираха ръст.

Еврото се разменя при нива от 103.90 спрямо йената в сравнение със 103.70 късно снощи по време на щатската търговия. Единната валута се търгува без изменение спрямо долара от вчера при нива от 1.3480.

Междувременно президентът на САЩ Барак Обама обяви, че ще наложи вето на всеки ход за избягване на ограничаването на разходите.

От рейтинговата агенция S&P заявиха, че невъзможността на бюджетния комитет да стигне до компромисен вариант не засяга рейтинга на САЩ, който в момента е AA+ с негативни перспективи за дълга.

Компанията понижи рейтинга на страната от най-високото му ниво ААА именно вследствие на политическите и дефицитни проблеми.

От Moody’s също потвърдиха рейтинга си от Aaa на САЩ, като запазиха негативните му перспективи. От Fitch Ratings бяха значително по-безкомпромисни, като предупредиха, че липсата на решение може да доведе до промяна на перспективите към негативни.

Инвеститорите смятат, че ще има програма QE3 под някаква форма, ако не през тази, то със сигурност през следващата година, коментира Адам Кар, главен икономист в ICAP Australia Ltd., цитиран от Bloomberg.

Еврото поевтиня с 1.7% през последните 12 месеца спрямо основните валути. Изнесените данни посочиха, че потребителското доверие в Еврозоната се е понижило до минус 21 през ноември, което е най-ниската му стойност от август 2009-та година насам.