Три месеца след като беше поставена в безпрецедентна изолация от съседите си, Катар оценява щетите за икономиката.

Богатата на газ страната е изразходвала 38.5 млрд. долара от големите си финансови резерви през юни и юли, изчисли тази седмица рейтинговата агенция Moody's. Няма признаци за разрешаване на конфликта в близко бъдеще.

„В краткосрочен план очакваме напрежението да се запази и дори е възможно да ескалира. Сериозността на конфликта е безпрецедентна“, отбелязва Moody’s в публикуван в сряда доклад.

На 5 юни Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет прекъснаха дипломатическите си отношения и транспортните си връзки с Катар, като обвиниха страната, че подкрепя тероризма. Катар отрича обвиненията.

В миналото страната разчиташе много на Саудитска Арабия и ОАЕ за голяма част от вноса си, включително една трета от доставките на хранителни стоки. Освен това тя внасяше голяма част от строителните си материали от двете страни. Сега Катар трябва да разчита на алтернативни източници като Турция и Иран и плаща повече за хранителни продукти и лекарства.

Натиск върху валутата и банките

Кризата подложи на натиск катарската валута и страната беше принудена да прибегне до резервите си, за да задържи стойността на риала спрямо долара. „Волатилността на валутния курс значително се повиши от юни насам“, казва Александър Купсикевич, анализатор във FxPro. „Продължаването на дипломатическата криза поставя под съмнение способността на властите да задържат настоящия курс в обозримо бъдеще“, допълва той.

Освен това Катар налива пари в банките си, за да компенсира значителното изтичане на капитал през юни и юли. Moody's счита, че около 30 млрд. долара са изтекли от банковата система в тези месеци, а вероятно изтичането ще продължи.

Джобовете на Катар обаче са дълбоки благодарение на енергийното й богатство. Страната вече е водещ износител в света на втечнен природен газ, равняващ се на около 30% от глобалното търсене. Япония, Южна Корея и Индия са сред най-големите й клиенти.

„Рискът от допълнителна ескалация остава, въпреки че тя може да бъде смекчена от мрежата от съюзи на Катар и значението на страната на глобалните пазари за втечнен природен газ“, писа рейтинговата агенция Fitch в доклад от миналия месец.

Международният валутен фонд изглежда няма притеснения. След визита в Доха миналия месец фондът съобщи, че Катар „се приспособява към шока“ и че банковата система „остава здрава с голямо количество активи и силна капитализация“.

МВФ обаче предупреди за последиците от продължителен конфликт. „В дългосрочен план дипломатическият разрив може да отслаби доверието и да намали инвестициите и растежа както в Катар, така и в други страни от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, съобщи фондът.